• 2012-10-25

W Krakowie trwa Conrad Festival

22 października w Krakowie rozpoczął się Festiwal Conrada, który uznawany jest za jedno z najważniejszych europejskich wydarzeń poświęconych literaturze. Festiwal potrwa do 28 października.

Conrad Festival, wernisaż projektu „Szpilki" (źródło: materiał prasowy)

Conrad Festival, wernisaż projektu „Szpilki" (źródło: materiał prasowy)

Na rozpoczętym w poniedziałek Festiwalu Conrada  w Krakowie gościć będą m.in.: Noblista Orhan Pamuk, węgierski pisarz i eseista Peter Esterhazy, brytyjska pisarka i feministka Jeanette Winterson, a także chorwacka pisarka i eseistka Dubravka Ugresić. Tradycyjnie już, swój udział w festiwalu potwierdziło znakomite grono polskich pisarzy i reportażystów, wśród nich m.in.: Zygmunt Miłoszewski, Mikołaj Łoziński, Eustachy Rylski, Wojciech Jagielski, Krzysztof Varga, Jacek Dehnel, Magdalena Tulli, Andrzej Stasiuk, Piotr Sommer, czy laureaci Nagrody Literackiej NIKE – Marian Pilot, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki i Marek Bieńczyk. Festiwal Conrada to wspólne przedsięwzięcie Miasta Kraków, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Fundacji Tygodnika Powszechnego.

Pierwszego dnia Festiwalu, tuż po godz. 20.00, nawet Wieża Ratuszowa na Rynku Głównym zamieniła się w nietypową książkę – aż do niedzieli, codziennie o tej samej porze, wyświetlane na niej będą wiersze Piotra Sommera. A chwilę później, jak co roku, Wieża rozbłysła światłem latarni morskiej – widoczna w promieniu ponad dwóch kilometrów oznajmia, że w mieście trwa święto literatury.

25 października na Festiwalu Conrada m.in.: Lekcja czytania z Michałem Olszewskim, spotkania z Jackiem Dehnelem,  Dorotą Massłowską oraz Eustachym Rylskim. W programie znajdują się również spotkania z zagranicznymi gośćmi. W Pałacu pod Baranami będzie można posłuchać rozmowy Pawła Marczewskiego i Roberta D. Kaplana, amerykańskiego dziennikarza, publicysty politycznego oraz korespondenta wojennego w czasie wojny iracko – irańskiej i radzieckiej inwazji na Afganistan. Publikował on m.in. w The Washington Post, The New York Times, The Wall Street Journal, The Atlantic Monthly. Trochę później Bożena Umińska Keff poprowadzi spotkanie z  Jeanette Winterson, brytyjską pisarką odznaczoną Orderem Imperium Brytyjskiego. Za swoją pierwszą, autobiograficzną powieść Nie tylko pomarańcze… otrzymała Nagrodę Whitbreada. Kilka lat później książka została przeniesiona na mały ekran, a adaptację nagrodzono nagrodą BAFTA. Powieści Winterson to przede wszystkim badanie ludzkiej wyobraźni, postaw i granic tożsamości, szczególnie seksualnej.

Conrad Festival, spotkanie z Markiem Bieńczykiem (źródło: materiał prasowy)

Conrad Festival, spotkanie z Markiem Bieńczykiem (źródło: materiał prasowy)

26 października z Małgorzatą Szczurek o swojej powieści African Psycho rozmawiał będzie Alain Mabanckou, pisarz pochodzący z Republiki Konga. Jest on autorem sześciu tomików poetyckich i sześciu powieści. Kielonek, opublikowany we Francji w 2005 roku, przyniósł mu rozgłos i nagrodę Prix des Cinq Continents. Za kolejną powieść, Mémoires du porc-épic, rok później otrzymał prestiżową Prix Renaudot. Jest osobą obdarzoną dużym temperamentem i talentem oratorskim. Zapytany niedawno przez jednego z francuskich dziennikarzy, czy jako Kongijczyk nie ma problemów z językiem francuskim, odpowiedział: Ja miałbym mieć problemy z językiem francuskim? Ależ to język francuski ma problemy ze mną!. 13 sierpnia, nakładem Wydawnictwa Karakter, ukazała się jego nowa książka Jutro skończę dwadzieścia lat. Jerzy Franczak porozmawia natomiast z węgierskim pisarzem Péterem Esterházym. Jego najbardziej znaną książką jest Harmonia Caelestis – opowieść o historii rodziny pisarza, ale także historii Węgier i Europy. Esterházy jest laureatem najważniejszych węgierskich wyróżnień literackich, w tym prestiżowej nagrody Kossuth Prize. Jego książki tłumaczone są na kilkadziesiąt języków.

Hasło przyświecające tegorocznej edycji Festiwalu, Pomyśl: literatura! ma wiele znaczeń. Po pierwsze odsyła do doświadczenia, które od pierwszej edycji Festiwalu uparcie łączymy z literaturą: że skłania nas ona do myślenia nad światem, nad jego problemami, nad nami samymi; że nie jest tylko łatwą rozrywką, ale także zachętą do zdystansowania się wobec napierającego świata, wobec nieprzejrzystej rzeczywistości, wobec banału i klisz, które nas zewsząd otaczają. Równie ważne jest drugie znaczenie tego hasła: że trudno nie dziwić się temu, że w świecie opanowanym przez pośpiech i powierzchowny przepływ informacji, literatura-sztuka fikcji i nadziei-nadal istnieje i nadal prowokuje nas do rozmowy. Literatura dostarcza nam licznych przyjemności, w tym także przyjemności myślenia i dyskutowania, czego dowodzą co roku w Krakowie długie godziny spędzone przez naszych gości na rozmowach z tłumnie zgromadzoną publicznością. (…) Pomyślcie: literatura nadal istnieje, nadal prowokuje do refleksji, nadal tworzy mocną alternatywę dla świata, w którym nie chcielibyśmy żyć, nadal otwiera szersze perspektywy niż te, do których przywykliśmy.

Michał Paweł Markowski

Conrad Festival
Od 22 do 28 października 2012 roku
Kraków

Dodaj komentarz