• 2012-10-24

World Press Photo 12

Od 10 listopada w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie będzie można oglądać wystawę World Press Photo 12.

Laerke Posselt, Denmark, for Politiken (źródło: materiały prasowe organizatora)

Laerke Posselt, Denmark, for Politiken (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa World Press Photo jest pokazywana w Bunkrze Sztuki już po raz piętnasty! Poprzednie edycje zgromadziły w naszej Galerii niemal 400 tysięcy widzów.

Każdego roku niezależne międzynarodowe jury w ramach 9 różnych kategorii ocenia prace nadesłane przez fotografów prasowych, agencje, gazety i magazyny ze wszystkich zakątków świata. W tegorocznym konkursie wzięło udział 5 247 fotografów ze 124 krajów.

Autorem zdjęcia, które otrzymało główną nagrodę podczas 55. edycji konkursu World Press Photo jest Samuel Aranda z Hiszpanii. Fotografia przedstawia kobietę trzymającą w ramionach zranionego syna. Scena rozgrywa się wewnątrz meczetu pełniącego funkcję szpitala polowego w czasie zamieszek w Sanaa w Jemenie, 15 października 2011 roku. Samuel Aranda pracował w Jemenie jako wysłannik New York Times’a. Reprezentuje go agencja Corbis Images.

Jury zdecydowało się przyznać Specjalne Wyróżnienie fotografii przedstawiającej wizerunek bojownika Libijskiej Narodowej Rady Tymczasowej, który wyciąga Muammara Gaddafi’ego na pojazd wojskowy. Zdjęcie pochodzi z wideo nakręconego w Sirte w Libii, 20 października 2011 roku.

Specjalne Wyróżnienie mogą otrzymać zdjęcia, które w danym roku odegrały istotną rolę w dziennikarstwie prasowym na całym świecie, a nie mogły zostać wykonane przez profesjonalnych fotografów.

World Press Photo to niezależna organizacja niedochodowa założona w 1955 roku w Holandii. Jej głównym celem jest promowanie i wspieranie pracy zawodowych fotografów prasowych. Poza działalnością wystawienniczą i wydawniczą, organizacja prowadzi również przedsięwzięcia edukacyjne.

World Press Photo 12
Wernisaż: 9 listopada 2012 roku, godz. 13.00
Wystawa potrwa do 7 grudnia 2012 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Pl. Szczepański 3a
Kraków

Koordynatorka wystawy: Jolanta Zawiślak

1 komentarz do artykułu “World Press Photo 12”

  1. Zdjęcia naprawdę świetne. Brawa dla fotografów za ich doskonałą pracę :)

Dodaj komentarz