• 2012-10-24

Spotkanie z cyklu Wokół Herito

25 października o godzinie 17.00 w salonie Empik Kraków na Rynku Głównym odbędzie się spotkanie z cyklu Wokół Herito zatytułowane Narody – historia i pamięć.

„Herito", okładka (źródło: materiał prasowy)

„Herito", okładka (źródło: materiał prasowy)

O ósmym numerze kwartalnika Herito opowiedzą Agata Wąsowska-Pawlik i Wojciech Wilczyk. Spotkanie poprowadzi  Justyna Nowicka (Radio Kraków). Rozmowa ilustrowana będzie fotografiami Mojżesza Worobiejczyka, którego twórczość przypomina Wojciech Wilczyk w swoim artykule publikowanym na łamach aktualnego wydania Herito.

Przez najnowszy numer Herito przewijają się  pytania: Jeżeli dzisiejszy świat jest w tym samym stopniu mozaiką narodów i ich historii, co tkanką społeczeństw z ich pamięcią jednostek, rodzin, środowisk i instytucji, to powstała między nimi sfera jawi się jako pole napięć, częstokroć konfliktów. Jakich? Czyich? Komu i po co służą dziś pamięć i historia?

Na jego łamach piszą: Miroslav Hroch, Aleksandr Lipatow, Zdzisław Najder, Robert Traba, Wojciech Wilczyk. Z Krzysztofem Czyżewskim, dyrektorem artystycznym Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, rozmawia Joanna Sanetra-Szeliga; Agnieszka Zabłocka-Kos analizuje ideę i konkurs Muzeum Bauhausu w Weimarze; Katarzyna Jagodzińska pisze o niedoszłym warszawskim Muzeum Sztuki Współczesnej a fiasko tego projektu komentują Piotr Piotrowski i Jarosław Suchan. Refleksjami z lektur i wystaw dzielą się Maria Poprzęcka, Łukasz Galusek i Magdalena Ujma, Maciej Czerwiński i Paweł Jarosz. Numer zamykają eseje o krajobrazie Prus Wschodnich i zaginionym Królewcu Janusza Sepioła oraz o kolekcjonerach sztuki w dawnej Łodzi Dariusza Kacprzaka.

Spotkanie z cyklu Wokół Herito. Narody – historia i pamięć.
25 października 2012 roku, godz. 17.00
Salon Empik, Rynek Główny 5, 2 piętro
Kraków

Dodaj komentarz