• 2012-10-24

Reklamy firm włocławskich do 1939 r.

Od 26 października w gmachu Muzeum Etnograficznego we Włocławku będzie można oglądać wystawę TEKSTEM I OBRAZEM. Reklamy firm włocławskich do 1939 r.

„TEKSTEM I OBRAZEM. Reklamy firm włocławskich do 1939”, muzeum etnograficzne we Włocławku, zaproszenie, proj. M. Kolanowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„TEKSTEM I OBRAZEM. Reklamy firm włocławskich do 1939”, muzeum etnograficzne we Włocławku, zaproszenie, proj. M. Kolanowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

O tym, że nie sztuka wyprodukować, a sprzedać, wiedzieli już feniccy kupcy. Jednym z efektów rewolucji przemysłowej zapoczątkowanej w XVIII wieku była rosnąca konkurencja na rynku. Producenci i handlowcy zastanawiali się, jak dotrzeć do klienta i przekonać go do zakupu tego, a nie innego produktu. I wymyślili… reklamę. Z pomocą przyszedł im jedyny wówczas środek masowego przekazu, czyli prasa. Reklamowa moda szybko dotarła nad Wisłę, a łamy polskich gazet zapełniły się ogłoszeniami.

Wystawa prezentuje formy promocji włocławskich zakładów, sklepów i instytucji. Zgromadzone obiekty, których trzon stanowi reklama prasowa, dają możliwość zapoznania się ze sposobami zachęcania do nabycia jedynego, niezastąpionego, po cenie znacznie obniżonej produktu, jaki był oferowany naszym przodkom oraz ukazują asortyment towarów i usług, a także gust odbiorców. Świat włocławskiej reklamy, oprócz ciekawych opisów i form graficznych, które nawiązują do trendów ówcześnie panujących, pokazuje nam mapę zakładów, firm i sklepów Włocławka świadczących o jego dawnej prężności na polu handlu i przemysłu.

Ekspozycja jest okazją do odbycia swoistej podróży po włocławskich ulicach wypełnionych mniejszymi lub większymi sklepami i zakładami, dziś pamiętanymi już tylko przez najstarsze pokolenie włocławian.

Scenariusz, komisariat wystawy, tekst informacji – Marian Cieślak

TEKSTEM I OBRAZEM. Reklamy firm włocławskich do 1939 r.
Wernisaż: 26 października 2012 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 3 lutego 2013 roku
Muzeum Etnograficzne
ul. Bulwary im. Marszałka J. Piłsudskiego 6
Włocławek

Dodaj komentarz