• 2012-10-24

Karol Komorowski debiutuje w Warszawie

Od 14 listopada w Lookout Gallery w Warszawie będzie można oglądać wystawę fotografii Karol Komorowski – debiut.

Karol Komorowski, Bez tytułu, projekt „W ciemnościach” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karol Komorowski, Bez tytułu, projekt „W ciemnościach” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kurator Adam Mazur o wystawie:

Na wczesny debiut Karola Komorowskiego (ur. 1994) składają się dwa powstałe w 2012 roku cykle fotograficzne Koleżanki oraz W ciemnościach. Dodatkowo, Koleżankom towarzyszy film wideo z nagraniem dokonanym w trakcie sesji zdjęciowej. Wystawa opowiada o młodości. W ciemnościach to narracja prowadzona w pierwszej osobie. Koleżanki zdecydowanie w trzeciej. Mrok i refleks zdjęć wykonanych na imprezach klubowych przeciwstawić można jasnej, studyjnej robocie portrecisty. Komorowski na pierwszy rzut oka może wydawać się wrażliwym naturszczykiem wyciągniętym na chybił trafił z odmętów tumblrów i blogów tworzonych na potęgę przez jego rówieśników. O tym, że tak jednak nie jest, świadczą prace oraz słowa autora.

Szybkie kadry i błyskawiczne obserwacje W ciemnościach składają się na spójną formalnie całość, wystawę opowiadającą bez patosu o młodym pokoleniu. Klubowe notacje kojarzyć się mogą z klasykami gatunku w rodzaju Larry’ego Clarka i choć nie ma tu dragów, nielegalnej broni i orgiastycznego seksu, to jest autentyczność i energia, której tak często zbywa mniej udanym próbom przyjrzenia się nowej, niezdefiniowanej jeszcze przez żurnalistów generacji. W ciemnościach sytuuje się na granicy fotoreportażu i dokumentu, jednocześnie trudno oprzeć się malarskim walorom poszczególnych kadrów. (..,)

Z kolei studyjne portrety Koleżanek Karola Komorowskiego nawiązują do klasyki polskiej sztuki konceptualnej, konkretnie do Sztuki konsumpcyjnej Natalii LL. Można też znaleźć paralele z cyklami bardziej współczesnymi, choćby Rineke Dijkstra (The Buzz Club). Komorowski szuka dla siebie miejsca w sieci istniejących komentarzy do tematów tak rozpoznanych jak młodość, pożądanie, konsumpcja. (..)

Karol Komorowski jest nie tylko fotografem, lecz również uzdolnionym filmowcem. Finisaż wystawy będzie okazją do spotkania autora oraz rozmowy o jego filmie zatytułowanym Portret.

Karol Komorowski  rocznik 1994. Zajmuje się fotografią i filmem, obecnie mieszka w Warszawie. Uczeń operatora Krzysztofa Tusiewicza. W lutym tego roku wyrzucony ze szkoły średniej w wyniku kontrowersji wokół reżyserowanego przez niego filmu Portret. Zainteresowany relacją między działaniem dokumentalnym a statusem dzieła sztuki. Stypendysta Akademii Fotografii w Warszawie. Wystawy zbiorowe: NYC Inside, FotoOpen, 4. FotoArtFestival, Bielsko-Biała, Polska (2011), Ogrody Pamięci, Zamek Sułkowskich, Bielsko-Biała, Polska (2011).

Karol Komorowski – debiut
Wernisaż: 13 listopada 2012 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 14 grudnia 2012 roku
Lookout Gallery
ul. Puławska 41/22
Warszawa

Dodaj komentarz