• 2012-10-24

Wystawa Etno-projekt 2012

Od 17 października do 15 listopada w Ogrodzie Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie można oglądać wystawę projektów uczestników programu Etno-projekt. Polsko-białoruskie inspiracje etniczne w designie młodych. 

„Etno-projekt 2012” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Etno-projekt 2012” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Już drugi raz Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna zaprosiło młodych projektantów z Polski i Białorusi do współpracy w ramach projektu. Od 1 do 16 września podróżowali przez oba kraje w poszukiwaniu inspiracji tradycyjną kulturą.

Uczestnikami dwutygodniowych warsztatów byli studenci i absolwenci grafiki, wzornictwa i architektury z Polski i Białorusi. Wspólnie poszukiwali odpowiedzi na pytanie, co dziś może znaczyć inspirowanie się tzw. kulturą ludową. Najpierw na wykładach i w rozmowach, ktore krążyły wokół tematu etnodesignu. Poźniej podczas wycieczek do skansenów, spotkań z ludowymi twórcami, czy odwiedzin w muzealnych magazynach. Wreszcie – w próbach wykorzystania dziedzictwa kultury wsi we własnych pracach – współczesnych projektach powstałych na bazie doświadczeń wspólnej podroży. Inspirowali się nie tylko wzorami, kolorami, formą, czy technikami tworzenia, ale też ideami takimi jak wielokrotne wykorzystanie materiałow lub wspólnotowość.

Efektem spotkania są prace pokazywane na plenerowej wystawie w Warszawie.

Etno-projekt. Polsko-białoruskie inspiracje etniczne w designie młodych.
17 października – 15 listopada 2012 r.
Ogród Biblioteki Uniwersyteckiej
Warszawa

Dodaj komentarz