• 2012-10-23

Wynajęcie w Za-mieszkaniu w Muzeum Narodowym w Krakowie

23 października o godz. 18.00 w Muzeum Narodowym w Krakowie odbędzie się Wynajęcie w Za-mieszkaniu – dyskusja wokół publikacji Wynajęcie Fundacji Bęc Zmiana.

Natalia Fiedorczuk: „Wynajęcie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natalia Fiedorczuk: „Wynajęcie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Publikacja Wynajęcie Fundacji Bęc Zmiana i Narodowego Centrum Kultury zawiera zdjęcia mieszkań do wynajęcia zebrane przez Natalię Fiedorczuk. Wydarzenie to jest częścią programu towarzyszącego wystawie Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń, która zorganizowana została przez Instytut Architektury i Muzeum Narodowe w Krakowie.

Dom jednorodzinny z ogrodem, otoczony płotem, ewentualnie mieszkanie na kredyt w ogrodzonym, strzeżonym osiedlu – tak wydają się wyglądać preferencje mieszkaniowe Polaków, które prezentowane są na wystawie Za-mieszkanie 2012. Jak w tym dążeniu do społecznego spełnienia, życiowego statusu, jakim jest coraz pilniej strzeżona własność, mieszczą się mieszkania wynajmowane? Jaki jest społeczny odbiór i status wynajmujących?

Pretekstem do spotkania stały się wystawa i publikacja przygotowane przez Fundację Bęc Zmiana i Narodowe Centrum Kultury, prezentujące zdjęcia mieszkań do wynajęcia zebrane przez Natalię Fiedorczuk oraz teksty teoretyczne autorstwa: Marka Krajewskiego, Rafała Drozdowskiego, Marty Skowrońskiej i Filipa Schmidta.

Prawie 80% mieszkań do wynajęcia to mieszkania w pełni urządzone – szczelnie zastawione zużytymi meblami, opatulone kocami, narzutami, dywanami, zasłonami, udekorowane bibelotami, obrazkami i przeterminowanymi kalendarzami. Czy są one obrazem użytkownika, jaki tworzy sobie wynajmujący, czy też wizerunkiem typowego polskiego mieszkania?

W dyskusji współorganizowanej przez Muzeum Narodowe w Krakowie, Fundację Instytut Architektury oraz Fundację Bęc Zmiana wezmą udział:

  • Dorota Jędruch (Fundacja Instytut Architektury/Muzeum Narodowe w Krakowie) – historyk sztuki, doktorantka w Instytucie Historii Sztuki UJ. Interesuje się architekturą nowoczesną (szczególnie w jej aspekcie społecznym) i sztuką współczesną. Stale współpracuje z pismem Autoportret. Członkini zarządu Fundacji Instytut Architektury, współautorka wystawy Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń.
  • Natalia Fiedorczuk – ur. 1984 w Augustowie. Ukończyła Liceum Plastyczne w Supraślu, studiowała na wydziale Intermediów poznańskiej ASP. Obecnie studentka psychopedagogiki kreatywności na warszawskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej, gdzie zdobywa (czwarty już) zawód trenera twórczości. Na co dzień muzyk (wokalistka, klawiszowiec, gitarzystka) i kompozytor, m.in. Nathalie and The Loners i Happy Pills. Felietonistka serwisów T-mobile Music i Polska Ma Sens.
  • Dr hab. Rafał Drozdowski – doktor habilitowany, profesor na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, dyrektor Instytutu Socjologii UAM, kierownik Zakładu Socjologii Życia Codziennego w Instytucie Socjologii UAM. W latach 1991-2009 członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego zainteresowania naukowe obejmują socjologię codzienności, socjologię wizualną, teorie socjologiczne. Wybrane publikacje: Obraza na obrazy. Strategie społecznego oporu wobec obrazów dominujących (Poznań 2006); Za fotografię! W stronę radykalnego programu socjologii wizualnej (Warszawa 2010, wspólnie z Markiem Krajewskim)
  • Katarzyna Wala – antropolożka, animatorka kultury, badaczka jakościowa, trenerka. Obecnie pisze rozprawę doktorską z zakresu etnografii sensorycznej (UWr.). Od 2009 r. współtworzy projekt Fonosfera – antropologia zmysłów; zajmuje się również badaniami marketingowymi.
„Za-mieszkanie 2012” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Za-mieszkanie 2012” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkaniu towarzyszyć będzie instalacja ze starych, niepotrzebnych i dziadowskich mebli z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wynajęcie w Za-mieszkaniu – dyskusja wokół publikacji Wynajęcie Fundacji Bęc Zmiana
23 października 2012 r., godz. 18.00-19.30
Sala edukacyjna Muzeum Narodowego
Kraków

Dodaj komentarz