• 2012-10-23

Gdzie jest PERMAFO?

Od 30 listopada w Muzeum Współczesnym Wrocław będzie można oglądać wystawę Gdzie jest PERMAFO? Ekspozycja dokumentuje działania Galerii PERMAFO. Prezentowane fotografie i filmy opowiadają historie wrocławskich artystów – Natalii LL i Andrzeja Lachowicza, Zbigniewa Dłubaka oraz krytyka sztuki – Antoniego Dzieduszyckiego.

Natalia LL, „Rejestracja permanentna co 1 km autostrady E 22”, 1970 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natalia LL, „Rejestracja permanentna co 1 km autostrady E 22”, 1970 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Neoawangardowa galeria PERMAFO powstała w 1970 roku we Wrocławiu i wystawiała czołówkę europejskich twórców swoich czasów (m.in. Bernda i Hillę Becher, Josepha Beuysa, Milana Grygara, Tibora Hajasa, Josepha Kosutha, Dorę Maurer, François Morelleta, A. R. Pencka, Mimmo Paladino, Petera Stemberę, Bena Vautiera, Jiři Valocha). Jej pełna rozmachu działalność została gwałtownie przerwana przez stan wojenny.

Jak twierdzi historyczka sztuki, prof. Anna Markowska, kuratorka wystawy:

Galeria PERMAFO jest obecnie historycznym fundamentem nowoczesnej sztuki Wrocławia. Powstała na fali konsolidacji ruchów awangardowych w Polsce. Można powiedzieć, że jej pojawienie się zadecydowało o obliczu stolicy Dolnego Śląska, która dzięki inspirującej działalności m.in. PERMAFO zyskała wizerunek miasta otwartego, wielokulturowego, przychylnego artystycznym eksperymentom i wymianie myśli.

Wystawa jest kolejną ekspozycją w Muzeum Współczesnym Wrocław prezentującą historię wrocławskiego środowiska artystycznego: Gdzie jest PERMAFO? to jeden z etapów w rozpoznawaniu dziedzictwa polskiej sztuki na Ziemiach Zachodnich, opartego na śmiałych przedsięwzięciach i nowatorstwie formalnym – twierdzą organizatorzy wystawy.

Natalia LL, „Sztuka konsumpcyjna”, 1975 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natalia LL, „Sztuka konsumpcyjna”, 1975 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z założycieli galerii Natalia LL zyskała międzynarodową renomę, a jej niedawne pokazy w Berlinie i Budapeszcie oraz w warszawskiej Zachęcie tę rangę całkowicie potwierdzają. Także pozostali artyści to znaczące postacie na polskiej scenie artystycznej – wystarczy wymienić, obok założycieli, innych polskich artystów współpracujących z PERMAFO, np.: Józefa Robakowskiego, Andrzeja Sapiję, Ryszarda Winiarskiego, Grzegorza Sztabińskiego czy Zbigniewa Warpechowskiego.

Tytuł Gdzie jest PERMAFO? odwołuje się do idei, którymi kierowali się w latach 70. założyciele galerii. Kuratorka wystawy próbuje odpowiedzieć na tytułowe pytanie poprzez odnalezienie atmosfery i historii, związanych z działalnością artystyczną tamtych lat.

Gdzie jest PERMAFO?
Wernisaż: 30 listopada 2012 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 4 lutego 2013 roku
Muzeum Współczesne Wrocław
pl. Strzegomski 2a
Wrocław

Kurator: Anna Markowska

Dodaj komentarz