• 2012-10-22

RYMOLIRYKTANDO 2012

24 listopada odbędzie się autorskie dyktando-performens, laureata Paszportu Polityki Łukasza L.U.C Rostkowskiego, Rymoliryktando 2012. Siedzibą tegorocznej edycji będzie  łódzka Wytwórnia Filmów.

Rymoliryktando 2012, plakat (źródło: materiał prasowy)

Rymoliryktando 2012, plakat (źródło: materiał prasowy)

L.U.C nie ujawniają jeszcze klimatu i scenerii w jakiej podyktowany zostanie tekst. Wiadomo jednak, że wydarzenie będzie transmitowane przez telewizję i radio, a zwycięzca otrzyma nagrodę wysokości 10.000 zł. Nagrodzone będzie także drugie i trzecie miejsce.

Artysta zapowiada, że podobnie jak w ubiegłym roku przewidział dla uczestników liczne atrakcje i ortograficzne kruczki. Śmiałkowie poza bogatą wiedzą lingwistyczną będą musieli wykazać się umiejętnością odnalezienia się w trudnych okolicznościach sztuki happeningu. Z tekstem dyktanda może zmierzyć się każdy, kto zarejestruje się na stronie www.rymoliryktando.pl.

Wraz z zapisami na Rymoliryktando 2012 rusza konkurs. Jest to inicjatywa polegająca na tworzeniu słownika autorskich słowostworów. W tym roku odnosząc się do kampanii językowej Narodowego Centrum Kultury i Rady Języka Polskiego o Słowostworach L.U.C chce m.in. kreować dyskusję na temat słów zagrożonych wyginięciem, a zarazem makaronizmów, czy raczej hamburegryzmów w języku polskim. W ramach minifestiwalu słowa, tak L.U.C określa swój autorski projekt, dyskutowane będzie także to, na ile wprowadzanie do naszego języka obcych zwrotów kaleczy rodzimą mowę i zabija słowiańską duszę języka, a na ile ma pozytywny charakter tworząc zarodki języka ponadnarodowego, zrozumiałego dla wszystkich.

Rymoliryktando, L.U.C (źródło: materiały prasowe)

Rymoliryktando, L.U.C (źródło: materiały prasowe)

W ramach konkursu rozpoczęto tworzenie nowego słownika – pełnego przyjemnych w wymowie autorskich Słowostworów. Wiadomo już, że before party to biforek. Co zrobić z resetem, lunchem i mailem? Czy joystick to kijek szczęścia? Czy happy end może być po prostu słodkim SZCZĘZAKIEM zamiast przydługawym szczęśliwym zakończeniem? Każdy może nadesłać swoje pomysły na spolszczenia, skróty, neologizmy i wygibasy. Na autora najlepszego słowostwora również czeka nagroda pieniężna.

W ramach święta słowa, jak  nazywać Rymoliryktando L.U.C, odbędzie się cykl koncertów, w trakcie którego na scenie zobaczymy: Beneficjentów Splendoru, Anię Rusowicz, skład Pokahontaz oraz samego pomysłodawcę wydarzenia- L.U.Ca

Beneficjenci Splendoru, Marcin Staniszewski (źródło: materiał prasowy)

Beneficjenci Splendoru, Marcin Staniszewski (źródło: materiał prasowy)

Beneficjenci Splendoru - pierwotnie był to solowy projekt muzyka i dziennikarza Marcina Staniszewskiego. Debiutancki album Beneficjentów Splendoru pt. Trędowaty chłopiec ukazał się trzy lata temu. Marcin Staniszewski poprzez swoją muzykę snuje barwne i aktualne opowieści, na koncertach zaś uderza jego przyjmujące, dużo ostrzejsze brzmienie. Do Staniszewskiego na scenie dołącza zwykle wokalistka i multiinstrumentalistka Iza Lamik, perkusista Robert Alabrudziński igitarzysta Wojtek Bubak. Tym razem Staniszewski połączy siły ze składem L.U.Ca, proponując słuchaczom improwizowaną wersję swoich piosenek.

Ania Rusowicz, córka piosenkarki Ady Rusowicz, wprowadzi słuchaczy w klimat z lat 60-tych i 70-tych. Zrobi to w big-bitowym stylu. Mimo, że Ania dopiero od niedawna błyszczy na polskich scenach, ma już na koncie wiele nagród, m.in. cztery Fryderyki oraz Superjedynkę. Ania jest obecnie jedyną polską wokalistką śpiewającą prawdziwy big-bit. Jej pierwsza solowa płyta Mój Big-Bit, nad którą pracowała kilka miesięcy to w połowie piosenki z repertuaru Ady Rusowicz, w połowie dzieło autorskie.

Ania Rusowicz, foto. Patrycja Toczynska (źródło: materiał prasowy)

Ania Rusowicz, foto. Patrycja Toczynska (źródło: materiał prasowy)

Planet L.U.C – Kosmostumostów to połączenie form: muzycznej i komikso-wizualnej, tworzących multimedialne widowisko. Przez ponad pół roku L.U.C jako producent i reżyser zbierał materiały do komiksu, który został zrealizowany z młodymi grafikami, na podstawie przypowieści znajdującej się na płycie. Następnie materiał został wprowadzony przez animatorów w ruch, tworząc pierwszy polski komiks muzyczny. W Wytwórni uczestnicy widowiska ujrzą setki animowanych ilustracji, tworzony z wykorzystaniem różnych stylów graficznych przez: Grzegorza Przybysia, Bartka Stefanowicza, Krzysztofa Bryneckiego, Piotra Michalczyka. Spójną całość składającą się na koncert tworzą humorystyczne teksty okraszone rozrywkową, taneczną i energetyczną muzyką, połączone z efektownymi i metaforycznymi doznaniami audiowizualnymi.

Pokahontaz (w składzie: Rahim, Fokus i DJ Bambus) powstało po rozwiązaniu kultowej Paktofoniki. Co ciekawe, to właśnie poprzez wspólną trasę Pokahontaz i Kanału Audytywnego w 2005 roku, pomiędzy L.U.C a Pokahontaz zawiązała się relacja, która później przyniosła tak ważne piosenki jak 2 pokoje, Hemoglobiną czy Co z tą Polską.

Rymoliryktando 2012
24 listopada 2012 roku
Wytwórnia Filmów Fabularnych
Łódź

Dodaj komentarz