• 2012-10-22

Angelus dla Milijenko Jergovića

20 października w Operze Wrocławskiej chorwacki pisarz Miljenko Jergović otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Jergović został uhonorowany Angelusem za książkę Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki. Nagrodę za przekład otrzymała Magdalena Petryńska.

Miljenko Jergović "Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki", okładka

Miljenko Jergović "Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki", okładka

O nagrodę w finale – prócz zwycięskiej Srdy nominowano: Historie ważne i nieważne Andrija Bondara, Drwala Michała Witkowskiego, List miłosny pismem klinowym Tomasa Zmeskala, Saturna Jacka Dehnela, Wojnę i wojnę Laszlo Krasznahorkai, Włoskie szpilki Magdaleny Tulli.

Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki to historia pięciu osób, które połączyła tajemnicza śmierć Srdy Kapurovej, małej żebraczki z Zagrzebia. Opowieści śledczego, nocnego stróża z kostnicy, przypadkowego przechodnia tworzą swoistą kronikę miasta i jego mieszkańców. Burzliwa historia ostatniej dekady XX wieku to czas, kiedy fermentują najprzedziwniejsze poglądy, dochodzą do głosu skrywane namiętności, a codzienność staje się wyrazista aż do bólu. Śmierć Srdy niczym zerwana tama uruchamia lawinową opowieść o meandrach życia w chorwackiej stolicy, która przyciąga jak magnes i wykrzywia oblicza jej mieszkańców jak soczewka.

Miljenko Jergović (ur. 1966 w Sarajewie) – jeden z najwybitniejszych pisarzy chorwackich. Jego proza i poezja są tłumaczone na wiele języków, w tym polski. Laureat kilkunastu nagród bośniackich i chorwackich, Nagrody im. E.M. Remarque’a i Premio Napoli. Za powieść Ruta Tannenbaum został w roku 2007 uhonorowany Nagrodą im. Mešy Selimovicia za najlepszą powieść z obszaru Bośni i Hercegowiny, Serbii, Chorwacji i Czarnogóry.

Miljenko Jergović wie, jak opowiadać o strachu żydowskim (w Rucie Tannenbaum), o strachu chorwackim, serbskim czy bośniackim. O lęku, że akcent brzmi zbyt twardo, że język zdradza, skąd pochodzisz. O lęku przed sąsiadami, którzy nagle mogą zwrócić się przeciwko tobie. O mieście, w którym w każdej chwili możesz przestać być u siebie. Kulisy wojny na Bałkanach znamy głównie z relacji reporterskich, Jergoviciowi udało się zaś stworzyć imponującą powieść – fresk o bałkańskim piekle. W tej powieści znajdziemy to, co najlepsze w jego książkach: wyczulenie na absurdy rzeczywistości, ironię i przede wszystkim przejmujące portrety bohaterów. Nie wierzyłam, że taka powieść o Bałkanach może powstać.

Justyna Sobolewska

W Polsce książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus została przyznana po raz siódmy. Jest to wyróżnienie dla pisarzy pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej, którzy w swojej prozie podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności, skłaniają do refleksji, pokazują bogactwo innych kultur.

Tegoroczną galę Angelusa przygotował Teatr Muzyczny Capitol. Wystąpili Justyna Antoniak, Marta Mielcarz, Agata Obłąkowska-Woubishet, Justyna Woźniak, Adam Cywka, Konrad Imiela, Mariusz Kiljan, Maciej Maciejewski, Maciej Tomaszewski. Reżyserował Tomasz Man.

Przeczytaj recenzję książki Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki Miljenka Jergovića : http://magazyn.o.pl/2012/karolina-wlodarczyk-czego-boi-sie-jergovic/

 

Dodaj komentarz