• 2012-10-20

Kochankowie z Księżyca w kinach od listopada

Od 30 listopada na ekranach kin będzie można oglądać nowy film Wesa Andersona pt. Kochankowie z Księżyca. Polska premiera filmu odbędzie się podczas 3. American Film Festivalu we Wrocławiu.

„Kochankowie z Księżyca” reż. Wes Anderson (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Kochankowie z Księżyca” reż. Wes Anderson (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Otwierająca tegoroczny Festiwal w Cannes komedia Moonrise Kingdom – Kochankowie z Księżyca to najnowsze dzieło drugiego po Woodym Allenie amerykańskiego mistrza komedii Wesa Andersona, którego wyobraźnię i talent do kreowania malowniczych postaci krytycy często stawiają na równi z dokonaniami Jean Pierre’a Jeuneta (Amelia, Delicatessen).

Kochankowie z Księżyca to wzruszająca historia uczucia, jakie latem 1965 roku zawładnęło sercami dwojga nastolatków, którzy nie zważając na surowe zakazy rodziców i opiekunów, zawierają sekretny pakt i uciekają, by razem przeżyć największą przygodę życia.

W rolach dorosłych, stojących na drodze do szczęścia młodziutkiego Romea i nieopierzonej Julii, wystąpiła aktorska śmietanka Hollywood: drwiący ze swojego wizerunku czołowego macho współczesnego kina Bruce Willis, zabawny jak nigdy dotąd, dwukrotnie nominowany do Oscara, Edward Norton, laureatki nagrody Akademii Tilda Swinton (Michael Clayton) i Frances McDormand (Fargo) powracające do komediowego repertuaru po sukcesie filmu braci Coen Tajne przez poufne, a także stali współpracownicy Andersona: Bill Murray (nominowany do Oscara za Między słowami) i Jason Schwartzman (Maria Antonina, Autostopem przez galaktykę).

Filmowe światy Wesa Andersona zamieszkują galerie niezwykłych postaci, neurotycznych outsiderów i dziwaków, zagubionych w obcej rzeczywistości. Pełne absurdalnych dialogów scenariusze skrzą się błyskotliwym, niemal niespotykanym w hollywoodzkim kinie humorem, zaś na planie pojawiają się gwiazdy pierwszego formatu – George Clooney, Ben Stiller, Cate Blanchett, Meryl Streep, Gwyneth Paltrow, Bill Murray, Gene Hackman, Owen Wilson, Adrien Brody czy Edward Norton. Anderson udanie bawi się filmowymi gatunkami i konwencjami, w jego twórczości można znaleźć zarówno pastisz sagi rodzinnej (Genialny klan), film gangsterski w wersji animowanej (Fantastyczny Pan Lis), kino drogi odwołujące się do twórczości Satyajita Raya (Podróż do Darjeeling), jak i wariację na temat morskich przygód Jacquesa Cousteau (Podwodne życie ze Stevem Zissou).

Kochankowie z Księżyca (Moonrise Kingdom)
Reżyseria: Wes Anderson
Scenariusz: Wes Anderson, Roman Coppola
Obsada: Edward Norton, Bill Murray, Frances McDormand , Tilda Swinton, Bruce Willis
W kinach od 30 listopada 2012 r.

Dodaj komentarz