• 2012-10-19

OSSA Lublin 2012

Od 21 do 28 października potrwają XVI warsztaty architektoniczne Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Studentów Architektury OSSA Lublin 2012.

OSSA Lublin 2012, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

OSSA Lublin 2012, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztaty zostały zorganizowane przez studentów Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej we współpracy z Warsztatami Kultury i Fundacją Rozwoju Politechniki Lubelskiej.

Temat spotkania brzmi Negatyw. Warsztaty będą dotyczyły pięknych, ale zaniedbanych obszarów Lublina. Działając na zasadzie negatywu – poprzez odwrócenie pierwszego wrażenia uczestnicy podejmą próbę przedstawienia na nowo wybranych miejsc i pokazania jak wartościowe i atrakcyjne jest ich położenie. Ideą warsztatów jest myślenie kategoriami innymi niż przyjęte dotychczas oraz wskazanie możliwości wykorzystania ukrytego potencjału. Podczas warsztatów poruszony zostanie także problem wyludniania się miasta. Uczestnicy zostaną poproszeni o odniesienie się do tego zagadnienia i poszukanie nowych rozwiązań, przydatnych bezpośrednio w Lublinie jak również w ich własnym środowisku.

W sobotę 27 października o godzinie 12.00 w sali widowiskowej Warsztatów Kultury rozpocznie się prezentacja projektów i innych efektów warsztatów, zaś po godzinie 14.30 nastąpi dyskusja z udziałem recenzentów: prof. dr hab. arch. Sławomira Gzella i dr Jarosława Trybusia.

Pracy warsztatowej będzie towarzyszyć cykl otwartych wykładów w sali widowiskowej Warsztatów Kultury, które wygłoszą tutorzy prowadzący grupy studentów:

 • 23 października:
  godz. 15.00 – Pracownia M. i A. Domicz
  godz. 19.00 – Mona Elisabeth Steinsland + prezentacja Warsztatów Kultury – Zbigniew Sobczuk
 • 24 października:
  godz. 15.00 – grupa Centrala
  godz. 19.00 – Jednostka Architektury
 • 25 października:
  godz. 15.00 – Aleksandra Wasilkowska
  godz. 19.00 – Marcin Kwietowicz
  godz. 19.30 – Łukasz Kowalski
OSSA Lublin 2012, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

OSSA Lublin 2012, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inauguracja Warsztatów OSSA nastąpi w niedzielę 21 października o godz. 17.00 w auli I Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki lubelskiej przy ulicy Nadbystrzyckiej 40. Po inauguracji o godz. 18.00 odbędzie się wykład wprowadzający Huberta Trammera.

W poniedziałek 22 października o godz. 18.30 w auli I Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej rozpocznie się maraton krótkich wykładów prezentujących ciekawe doświadczenia Lublina. Wygłoszą je: Józek Szopiński – który uciszył Michę; Boniek Falicki – współtwórca skatespotów i skate parku 1st Floor; Aleksander Wiącek – Porozumienie Rowerowe; Robert Zając – System Informacji Miejskiej dla Lublina; Ewa Kipta – urbanistka, prekursorka szerokiego udziału mieszkańców w planowaniu; Renata Kiełbińska – projekty Senior Graffiti i Kurs upiększania Świata, Jan Kamiński – organizator społecznych konsultacji parków Rusałka i Ludowego, przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni przy Prezydencie Miasta Lublin, Jacek Werner – reprezentant Forum Rozwoju Lublina i akcji Pandemia estetyki, Hubert Mącik – Miejski Konserwator Zabytków, wywodzący się z Forum Rozwoju Lublina i internetowego forum skyscrapercity.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury (OSSA) powstało 1997 roku. Zrzesza studentów polskich uczelni z kierunków architektonicznych. Najważniejszym jego przedsięwzięciem jest organizowanie corocznych warsztatów studenckich. Impreza każdego roku odwiedza inne miasto i wyższą uczelnię o profilu architektonicznym.

XVI warsztaty architektoniczne Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Studentów Architektury OSSA Lublin 2012
21-28 października 2012
Lublin

Dodaj komentarz