• 2012-10-19

Materia Prima. 2. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy

17 listopada rozpocznie się druga edycja Międzynarodowego Festiwal Teatru Formy: Materia Prima Forma-Maska organizowany przez Teatr Groteska w Krakowie.

Materia Prima. Forma. 2. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Materia Prima. Forma. 2. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Materia Prima. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy to jedyny w Polsce i jeden z nielicznych w Europie Festiwal prezentujący najwybitniejsze dzieła twórców teatru plastycznego na świecie. Festiwal Materia Prima jest spotkaniem unikalnym, jedyną możliwością obejrzenia w Polsce światowej sławy spektakli teatru formy.

Materia Prima to kilkanaście światowej sławy spektakli teatralnych, ponad 100 wybitnych artystów, kilkadziesiąt Festiwalowych wydarzeń, kilkanaście krakowskich i małopolskich scen, ponad 10 000 widzów, budżet Festiwalu o wartości ponad 2 mln zł. W pierwszej edycji Materia Prima w 2010 roku wzięło udział blisko pięć tysięcy widzów. Festiwal zgromadził miłośników teatru formy, zainteresowanych oryginalną formułą wydarzenia. Zyskał on także szeroki, pozytywny oddźwięk medialny w Polsce i na świecie.

Materia Prima to jedyny w swoim rodzaju festiwal, który charakteryzują plastyka wysokiej próby, wyrafinowana estetyka, dana widzowi totalna wolność interpretacji. Organizatorzy zapewniają, że prezentują klasykę i awangardę gatunku. Zapraszają światowej sławy artystów, a także twórców eksperymentujących. Uciekają od tematów doraźnych – stronią od doczesności.  Szukają metafizyki w teatrze, dotykają uniwersaliów. Interesuje ich człowiek i materia, która go otacza. Ożywiają przedmioty, wykraczają poza cielesność.

Podczas tegorocznej edycji widzowie zobaczą największe dzieła artystów teatru plastycznego z Kanady, Rosji, Austrii, Iranu, Francji, Holandii, Włoch, Szwajcarii, Maroko, Belgii, Danii i Łotwy. Ogromna większośc artystów nigdy nie występowała jeszcze w naszym kraju, a produkcje, które zobaczymy podczas festiwalu sa najnowszymi dziełami artystów teatru formy.

Teatr formy narodził się wraz z powstaniem sztuki teatru. Wybór środków scenicznych, jakimi teatr formy operuje powoduje, że każdy spektakl staje się unikalnym i jedynym w swoim rodzaju zjawiskiem, które wykracza daleko poza granice wyobraźni, porusza i oszołamia siłą plastycznego wyrazu.

Faktura, kompozycja, rytm – te trzy czynniki określają jakość plastyczną inscenizacji. Artyści teatru formy kreują spektakle o określonej estetyce, linii ruchu i animacji. Przykładają dużą wagę do precyzji operowania światłem, kolorem, ruchem, muzyką, tworząc teatralne obrazy o dużym nasyceniu. Dzięki zacieraniu granic między gatunkami sztuki, takimi jak: sztuki plastyczne, nowy cyrk, teatr maski, opera, teatr lalek, przedmiotów, cieni, teatr ruchu, tańca powstają dzieła niezwykłe, o silnym oddziaływaniu zmysłowym i emocjonalnym.

Otwarta struktura przedstawień teatru plastycznego pozwala widzowi na pełną wolność w procesie interpretacji, w konsekwencji czego publiczność staje się, bardziej niż w teatrze dramatycznym, uczestnikiem procesu twórczego. Spektakle w ramach festiwalu Materia Prima będą prezentowane nie tylko w Krakowie, ale również w wybranych miastach Małopolski: w Oświęcimiu, Wadowicach, Nowym Sączu, Bukowinie Tatrzańskiej i Tarnowie!

Listopadowe święto teatru plastycznego to nie tylko festiwalowe spektakle teatralne, ale również wydarzenia towarzyszące: warsztaty mistrzowskie, spotkania z twórcami i artystami, wystawy, pokazy filmowe, panele dyskusyjne, konferencje czy wykłady.

Materia Prima. II Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy
od 17 do 24 listopada 2012 roku
Teatr Groteska
Kraków

Dodaj komentarz