• 2012-10-19

Konrad Pustoła Biało-czerwoni

Od 22 października w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Konrada Pustoła Biało-czerwoni.

Autor: Konrad Pustoła (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Konrad Pustoła (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konrad Pustoła jest fotografem i autorem prac wideo. W swoich projektach zajmuje się badaniem wizualnych aspektów relacji społecznych i ekonomicznych. Jego prace mają często charakter socjologiczny, a autor przyjmuje w nich krytyczną perpektywę.

W trwającym od dwóch lat projekcie typu work in progress, zatytułowanym Widoki władzy, Pustoła przedstawia serie fotografii pokazujących widoki z okien gabinetów najważniejszych, a także najbardziej wpływowych ludzi z różnych miast (Warszawa, Kraków, Zielona Góra). Fotografia została tu przez niego wykorzystana jako narzędzie umożliwiające widzom przyjęcie choćby na chwilę tego samego punktu widzenia, co osoby posiadające realną władzę.

W ramach Bank Pekao Project Room Konrad Pustoła pokaże film wideo pt. Biało-czerwoni. Artysta wykorzystał w nim obszerny materiał nagrany w Warszawie podczas rozgrywek piłkarskich Euro. W trakcie meczu Polska-Rosja zarejestrował z perspektywy zbliżonej do lotu ptaka zachowania kibiców oglądających transmisję na telebimie w strefie kibica pod Pałacem Kultury. Reakcje zwartego, gęstego tłumu kibiców śledzących poczynania piłkarzy na boisku oddają przebieg sportowego pojedynku i towarzyszące mu emocje.

Konrad Pustoła (ur. 1976) – ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Warszawskim (2003) oraz artystyczne w londyńskim Royal College of Art (2008). Laureat konkursu Polskiej Fotografii Prasowej za cykl Sanna (2001). Uczestnik wielu wystaw m. in. Nowi Dokumentaliści (2005) CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Bloomberg New Contemporaries (2008) w Londynie; Storia, memoria, identitia (2009) w Modenie, PhotoEspania (2010) w Madrycie. W 2010 roku wydał album Dark Rooms nagrodzony w ogólnopolskim konkursie katalogów i albumów o sztuce Reminiscencje. Członek zespołu Krytyki Politycznej.

Konrad Pustoła Biało-czerwoni
Wernisaż: 22 października 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 4 listopada 2012 roku
CSW Zamek Ujazdowski
Warszawa

Kurator: Ewa Gorządek

Dodaj komentarz