Samozapłon w Bielsku-Białej

Do 18 listopada w Galerii Bielskiej BWA można oglądać 7. Wystawę Kuratorską Bielskiej Jesieni pt. Samozapłon. Ekspozycja została zrealizowana według pomysłu Michała Suchory wyłonionego z propozycji nadesłanych na konkurs dla kuratorów.

Autor: Anna Baumgart (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Anna Baumgart (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kilkadziesiąt prac 12 zaproszonych artystów – reprezentujących różne pokolenia i środowiska, tworzących w skrajnie odmiennych estetykach, pracujących w kraju i za granicą – zajmuje całą przestrzeń galerii: dwie sale wystawowe oraz hol na piętrze. W zamyśle kuratora dzieła każdego artysty – a zatem także poszczególne indywidualności twórcze – tworzą własne małe przestrzenie, autonomiczne względem siebie, niepotrzebujące punktów stycznych. To, co łączy prace, to tytułowy samozapłon, mający miejsce w pracowni każdego artysty, oznaczający inspirację twórczą, wyjątkowość i niepowtarzalność samego aktu tworzenia.

Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA o wystawie:

Każda wystawa kuratorska z cyklu Bielska Jesień próbuje dotrzeć do istoty malarstwa, drąży sprawy koloru, światła, faktury, ale też znaczeń, symboliki, filozofii. Prace artystów prezentowanych na wystawie Samozapłon odnoszą się do wszystkich tych pojęć, a nawet je rozszerzają. Abstrakcje inspirowane naturą lub wręcz przez nią stworzone, powierzchnie o najróżniejszych fakturach, szeroki wachlarz użytych materiałów, łącznie z silikonem i emalią alkidową, subtelna kolorystyka, mistrzowsko wykorzystane światło.

Ale też obrazy przedstawiające: martwe natury czy portrety o znamiennych tytułach, stawiające pytania w obszarze etyki, socjologii. Warsztat malarski poszerzony o fotografie i obiekty. Także wideo i literatura, jako dzieło wspólnie kreujące pewną rzeczywistość, wymyśloną, a więc nierealną, ale zanurzoną w prawdziwej historii i heroicznym okresie sztuki.

Kurator Michał Suchora:

Praca nad Samozapłonem uświadomiła mi, że wszelkie próby pogrzebania malarstwa jako medium archaicznego są przedwczesne. Wystawa w Galerii Bielskiej BWA pokazuje jego wielowątkowość i niewyczerpany potencjał.

Samozapłon
Wernisaż: 5 października 2012 roku, godz. 17.00
Wystawę można oglądać do 18 listopada 2012 roku
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała

Kurator: Michał Suchora

Dodaj komentarz