• 2012-10-18

Przegląd Kina Łotewskiego na Plus Camerimage

Jednym z wydarzeń XX edycji Plus Camerimage będzie Przegląd Kina Łotewskiego. Festiwal odbędzie się w Bydgoszczy w dniach od 24 listopada do 1 grudnia.

Kadr z filmu „Defenders of Riga” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Defenders of Riga” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filmy powstające na Łotwie, w kraju geograficznie i historycznie bliskim Polsce, pozostają mało znane również w naszej części Europy. Zamiarem organizatorów Plus Camerimage było przybliżenie niezwykle różnorodnej i wartościowej łotewskiej kinematografii publiczności festiwalu. Spotkanie z kinem łotewskim to okazja do poznania historii, mentalności i problemów tego kraju, ale także do tego, aby rozsmakować się w specyficznym łotewskim poczuciu humoru i niepowtarzalnej atmosferze pochodzących stamtąd dzieł.

Bohaterami przeglądu kina łotewskiego na Plus Camerimage 2012 będą przedstawiciele kilku pokoleń twórców i ich dzieła z lat 1998-2008. Przy doborze filmów szczególny nacisk położony był na to, aby reprezentowały one różnorodne gatunki, style i tendencje ostatniego 15-lecia kinematografii łotewskiej.

W przeglądzie pokazane zostaną następujące filmy:

  • Kolka cool – komediodramat z 2011 roku, w reżyserii Jurisa Poskusa, ze zdjęciami Aadel Nodeh-Farahani. Opowieść o poszukiwaniu miłości i sensu życia w małym, nadbałtyckim miasteczku, a jednocześnie portret młodego pokolenia mieszkańców Łotwy.
  • Rudolfa mantojums (Rudolf`s Gold) – osadzona w realiach początku XX wieku opowieść o miłości, walce o lepsze życie i przemianach społecznych; reżyseria Janis Streics, zdjęcia Harijs Kukels; w 2012 roku film zdobył trzy Łotewskie Nagrody Filmowe – dla najlepszej aktorki drugoplanowej, za najlepsze kostiumy oraz dla najlepszego filmu.
  • Vogelfrei – nagrodzony ośmioma Łotewskimi Nagrodami Filmowymi obraz w reżyserii czworga reżyserów, zbudowany z kilku przeplatających się historii, połączonych wątkiem dojrzewania i doświadczeń człowieka na różnych etapach jego życia. Reżyseria Janis Kalejs, Janis Putnins, Gratis Smits I Anna Viduleja, zdjęcia Gints Berzins, Sam Moon i Andrij Parekh.
  • Rigas sargi (Defenders of Riga) – nagrodzony pięcioma Łotewskimi Nagrodami Filmowymi film Aigarsa Grauba ze zdjęciami Gvido Skulte to dramat historyczny, opowiadający o wydarzeniach z łotewskiej walki o niepodległość w 1919 roku. Dla europejskiego widza jest rzadką okazją do poznania fragmentu nieznanej historii Łotwy.
  • Kilnieks (The Hostage) – komediodramat Laili Pakalniny ze zdjęciami Arko Okka, nagrodzony kilkoma Łotewskimi Nagrodami Filmowymi oraz nagrodą za najlepsze zdjęcia na Kinoshok – Open CIS and Baltic Film Festival 2007, pokazywany również na MFF w Locarno. Opowieść o chłopcu przetrzymywanym jako zakładnik w porwanym samolocie i niespodziewanie nawiązującym porozumienie z terrorystą przeplata się z kilkoma innymi historiami, tworząc specyficzny klimat, charakterystyczny dla kina łotewskiego.
  • Krisana (Fallen) – nagrodzony nagrodą na Lecce Festival of European Cinema 2005 i Undine Award dla Najlepszej Aktorki w roli drugoplanowej dramat w reżyserii i ze zdjęciami Freda Kelemena. Opowiada historię mężczyzny za wszelką cenę starającego się wyjaśnić zagadkę pewnej tajemniczej śmierci…
  • Baiga vasara (Dangerous Summer) – kolejny film opowiadający o historii Łotwy, tym razem skupiający się na wydarzeniach II wojny światowej. Dramatyczne wydarzenia wojenne są tłem dla opowieści o trudnych wyborach i narodzinach niemożliwej miłości. Reżyseria Aigars Grauba, zdjęcia Gints Berzins.
  • Kurpe (The Shoe) – akcja filmu toczy się w latach 50., kiedy Łotwa należała do ZSRR. Pewnego dnia radzieccy żołnierze znajdują na plaży tajemniczy damski pantofelek i ruszają na poszukiwania jego właścicielki… Komediodramat z 1998 roku, w reżyserii Laili Pakalniny i ze zdjęciami Gintsa Berzinsa.
Kadr z filmu „The Hostage” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „The Hostage” (źródło: materiały prasowe organizatora)

XX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage
Od 24 listopada do 1 grudnia 2012 roku
Bydgoszcz

Dodaj komentarz