• 2012-10-18

Geraldine Chaplin na MFF Tofifest w Toruniu

Geraldine Chaplin odbierze podczas Ceremonii Otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest specjalnego Złotego Anioła za całokształt twórczości. Festiwal potrwa od 20 do 26 października w Toruniu.

Geraldine Chaplin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Geraldine Chaplin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Geraldine Chaplin, córka słynnego Charliego, jest jedną z najpopularniejszych aktorek kina światowego. Uhonorowana Nagrodą Goya, grała w filmach Martina Scorsese, Carlosa Saury, Roberta Altmana czy Pedro Almodóvara. W Toruniu spotka się w sobotę z widzami festiwalu, a wieczorem weźmie udział w festiwalowej gali.

Co roku Tofifest honoruje ważne postaci kina światowego. Nagrody odbierali już Jim Sheridan, Jiri Menzel, Mirjana Karanovic czy Julia Jentsch i Dagur Kari. Tym razem, podczas gali otwarcia, specjalnego Złotego Anioła za całokształt twórczości odbierze Geraldine Chaplin. Aktorka ma już na koncie wyróżnienie hiszpańskim Oskarem – Nagrodą Goya za najlepszą drugoplanową rolę żeńską w En la ciudad sin límites (2003). Była także nominowana do Złotego Globu (za role w Chaplinie i Nashville) oraz do BAFTA (za Welcome to L.A.).

Zadebiutowała na ekranie w słynnym filmie ojca Światła rampy z 1952 roku. Pierwszą główną rolę zagrała w 1965 wcielając się w Sonyę – żonę Omara Shariffa w Doktorze Żywago Davida Leana z 1965, gdzie partnerowali jej też Alec Guinness i Klaus Kinski. Była wieloletnią Muzą, partnerką życiową i aktorką jednego z najbardziej znanych hiszpańskich reżyserów, Carlosa Saury. Wspaniałe kreacje stworzyła w jego filmach Mrożony peppermint (Peppermint frappe, 1967) i w Nakarmić kruki (Cria cuervos, 1976).

Pracowała także z Robertem Altmanem (Nashville, Dzień weselny, Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull’s History Lesson) i Martinem Scorsese (Wiek niewinności/Age of Innocence, 1993 wraz z Danielem Day-Lewisem, Michelle Pfeiffer i Winoną Ryder). U Franco Zeffirellego zagrała w Jane Eyre (1996), u Andreja Konczałowskiego w Odysei (1997), a u Alaina Resnais w La Vie est un roman (1983). Dwukrotnie pojawiła się w filmach o swoim ojcu: w dokumencie Unknown Chaplin z 1983 oraz w głośnym filmie Chaplin Davida Attenborough. Zagrała tam swoją babcię – Hannah Chaplin, a partnerowali jej Robert Downey Jr. jako Charlie Chaplin i Kevin Kline w roli Douglasa Fairbanksa.

Ostatnie lata przyniosły jej znakomite kreacje w przejmującym horrorze Sierociniec (El Orfanato, 2007, reż. Juan Antonio Bayona, nominacja do nagrody Goya dla Chaplin), Porozmawiaj z nią (Hable Con Ella, 2002) Pedro Almodóvara oraz ubiegłorocznej Rzeczy o mych smutnych dziwkach (Memoria de mis putas tristes, reż. Henning Carlsen). W tej chwili Chaplin pracuje na planie trzech produkcji planowanych na 2013: Spiritismes Guya Maddina, Tres60 Alejandro Ezcurdia i Hostias Jeana Diego Musiaka z Ewanem McGregorem i Naomi Watts.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

10. edycja MFF Tofifest rozpocznie się w Toruniu 20 października. Podczas festiwalu Złotego Anioła za Niepokorność twórczą odbierze Krystyna Janda, a Jakub Gierszał nagrody Flisaka Tofifest i dla najlepszego wschodzącego talentu kina europejskiego. W głównym konkursie festiwalowym On Air zaprezentowane zostanie 11 światowych debiutów z których 10 to polskie premiery. Odbędą się też konkursy krótkometrażowy – Shortcut i narodowy – From Poland.

Podczas Tofifest 2012 zaprezentowane będę pierwsze europejskie retrospektywy Kina Blaxploitation oraz hinduskiej aktorki i feministki Smity Patil. W pasmach kina narodowego zaprezentowana zostanie Filipińska Nowa Fala oraz nowe kino Austrii i Węgier. Z okazji dekady istnienia festiwalu w specjalnym paśmie TOP9 wyświetleni zostaną zwycięzcy Tofi z lat 2003–2011.

10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest
20-26 października 2012 r.
Toruń

Dodaj komentarz