• 2012-10-18

Avishai Cohen w Warszawie

18 października w warszawskim klubie Palladium odbędzie się koncert światowej sławy basisty – Avishaia Cohena.

Avishai Cohen (źródło: materiały prasowe)

Avishai Cohen (źródło: materiały prasowe)

Avishai Cohen nagrał kilkanaście płyt. Źródeł wielkich sukcesów basisty należy szukać nie tylko w jego wyjątkowym talencie, ale również w intensywnej nauce. Cohen, będąc jeszcze nastolatkiem przeniósł się do Nowego Jorku, skupiającego młodych i uznanych artystów z całego świata. Tam właśnie zaczął zdobywać doświadczenie niezbędne dla twórczego rozwoju. Pewnego wieczoru Chick Corea usłyszał przyszłego wirtuoza kontrabasu na jednym z koncertów w nowojorskim klubie. Bez wahania zaproponował mu miejsce u swego boku w sekstecie Origin. Od tego czasu kariera Cohena nabrała właściwego dla odkrytych właśnie, genialnych artystów tempa.

Wkrótce fama o wyjątkowych zdolnościach basisty rozniosła się po całym jazzowym świecie. Cohena zaczęły zapraszać do współpracy takie osobowości, jak Alicia Keys, Bobby McFerrin czy Herbie Hancock. Dowodem szczególnego uznania było zaproszenie do nagrania od samej The London Symphony Orchestra. Ten radosny geniusz kontrabasu, jak krytycy jazzowi nazywają Avishaia Cohena, jest obecnie również właścicielem wytwórni Razdaz Records, pod szyldem której wydał swoje najsłynniejsze albumy Lyla czy Continuo, i która stale nagrywa z takimi jazzowymi indywidualnościami, jak perkusista Mark Guiliana czy pianista Sam Barsh.

Jest mistrzem muzycznej improwizacji, nieustannie zaskakuje fanów doborem źródeł, z których czerpie tematy. Zdarza się, że są to numery rockowe, a nawet popowe przeboje. Avishai korzystał z utworów takich legend, jak The Beatles – Come Together, a także Queen – Another One Bites The Dust. Inspiruje się również muzyką mistrzów jazzu, np. Cole’a Portera, czy Duke’a Ellingtona, a także klasyką, w tym twórczością Fryderyka Chopina. Nie boi się wyzwań, wciąż poszukuje nowych środków wyrazu, zdarza się, że na koncertach, ku radości publiczności zaczyna śpiewać. Jednak pomimo niekwestionowanego statusu gwiazdy, Cohen wciąż pamięta o swoich początkach, o szansie, jaką dał mu Chick Corea. Niedawno zaprosił do współpracy młodego pianistę Nitai’a Herskovitsa. Być może odkrył przyszłego, legendarnego wirtuoza fortepianu?

Koncert Deutsche Bank Invites Avishai Cohen odbędzie się 18 października w warszawskim klubie Palladium. Będzie to trzeci w tym roku projekt realizowany w ramach cyklu. Avishai Cohen zaprezentuje w Warszawie najsłynniejsze utwory ze swojego dotychczasowego repertuaru oraz premierowe kompozycje. Wcześniej w ramach cyklu można było posłuchać Michaela Bublé i Macy Gray, a w poprzednich latach zaproszenie Deutsche Bank przejęli m. in. Leonard Cohen, Joe Cocker, Cesária Évora czy odkrywca Avishaia Cohena – Chick Corea.

Avishai Cohen – koncert
18 października
Kub Palladium
Warszawa

Dodaj komentarz