Wokół książki Zbigniew Gostomski. Ad rem w Warszawie

17 października w Galerii Foksal w Warszawie odbędzie się promocja książki Lecha Stangret Zbigniew Gostomski. Ad rem. Spotkanie poprowadzi Lech Stangret. W wydarzeniu wezmą udział Zbigniew Gostomski, Wiesław Borowski i Zbigniew Belowski.

W. Borowski z Przedmiotem Optycznym, str. 7, fot. Archiwum Galerii Foksal (źródło: materiały prasowe organizatora)

W. Borowski z Przedmiotem Optycznym, str. 7, fot. Archiwum Galerii Foksal (źródło: materiały prasowe organizatora)

Publikacja poświęcona dziełu Zbigniewa Gostomskiego ogniskuje się wokół ukazania wszystkich najważniejszych etapów rozwoju twórczości artysty od pierwszych obrazów – przedmiotów optycznych, aż do prac powstałych w ostatnich latach. Istotnym jej uzupełnieniem jest zaakcentowanie wielości form twórczej aktywności Gostomskiego – od współpracy w działaniach Galerii Foksal, poprzez pracę dydaktyczną w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, aż po partycypację w spektaklach Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora.

Książka ma ambicję być (w miarę możliwości) pełnym kompendium wiedzy o dotychczasowej drodze twórczej Gostomskiego (zawiera m.in. katalog prawie wszystkich jego prac, kalendarium ze spisami wystaw i obszerną bibliografię). Część albumową publikacji oraz projekt graficzny obwoluty i okładki przygotował sam artysta. Jest to pierwsza próba całościowego ujęcia jego dzieła.

Zbigniew Gostomski (ur. 1932 r. w Bydgoszczy) to polski malarz, autor wielu nowatorskich wydarzeń artystycznych, profesor ASP w Warszawie. W latach 1953 – 1959 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Michała Byliny. Jest współzałożycielem Galerii Foksal w Warszawie z którą współpracuje do dziś. Był aktorem w Teatrze Cricot 2. Zbigniew Gostomski to laureat wielu nagród w dziedzinie malarstwa m.in. nagrody im. C.K. Norwida w 1970 r. Choć jego twórczość przybierała bardzo różne formy, jej cechą dominującą jest konsekwentna dyscyplina i rygor konstrukcji plastycznych. Do najsłynniejszych jego prac należą m.in: Zaczyna się we Wrocławiu (1970), Trójkąt Pascala (1973), Wieża Babel (1992).

Lech Stangret (ur. w 1959 r. w Warszawie) to kurator, krytyk i historyk sztuki. Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i tam też uzyskał doktorat. Był aktorem Teatru Cricot 2. Jest autorem książki Tadeusz Kantor. Malarski ambalaż totalnego dzieła. Publikował m.in. w Theatre of Poland, Dekadzie Literackiej, Atelier. Jest członek AICA. Był kuratorem wielu ekspozycji poświęconych współczesnym artystom m.in. w Casa Mila w Barcelonie, La Bellone w Brukseli, CEAC w Strasburgu, Muzeum Sztuk Pięknych w Pradze, Muzeum Narodowym w Kijowie, Muzeum Współczesnym Wrocław. Pracuje w Galerii Foksal w Warszawie.

Lech Stangret, Zbigniew Gostomski. Ad rem
Wyd. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, Radom 2012
Współpraca: Galeria Foksal, Warszawa
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Lech Stangret, Zbigniew Gostomski. Ad rem
Promocja książki odbędzie się 17 października o godzinie 18.00
Galeria Foksal
ul. Foksal 1/4
Warszawa

Dodaj komentarz