• 2012-10-16

Projektant – zawód ginący? – spotkanie z Ewą Trzcionką

19 października o godz. 17.00 Centrum Architektury i Wzornictwa Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi zaprasza na spotkanie z Ewą Trzcionką, redaktor naczelną magazynu Design Alive.

„Projektant – zawód ginący?”, spotkanie z Ewą Trzcionką (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Projektant – zawód ginący?”, spotkanie z Ewą Trzcionką (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wydarzenie jest częścią cyklu o nazwie RZUT Poziomy, w ramach którego rozważane są zależności między architekturą, designem a strategią budowania marki. Gościem szóstego spotkania będzie Pani Ewa Trzcionka, redaktor naczelna magazynu Design Alive. Wspólnie organizatorzy i uczestnicy będą zastanawiać się nad kierunkiem, w jakim zmierza projektowanie. W obliczu coraz większej dostępności technologii druku trójwymiarowego czy trendów rzemiosła, pracy warsztatowej i bycia samowystarczalnym (Do It Yourself) proces tworzenia przestaje być przynależny jedynie projektantom. Odbywa się przełom w dziedzinie projektowania. Każdy taki zwrot rodzi zmiany. Warto w tym kontekście zadać sobie pytanie, czy demokratyzacja projektowania może przearanżować estetykę dóbr konsumpcyjnych? Czy zagrozi pozycji projektanta? Czy osłabi ikoniczność marki? Kwestie te wydają się warte przemyśleń zarówno z perspektywy twórców jak i odbiorców, którzy rolę projektantów mogą przejąć.

Ideą RZUTU Poziomego jest omówienie i analiza konkretnych zagadnień z dziedziny wzornictwa, architektury i brandingu poprzez pryzmat doświadczeń zaproszonych gości. Formuła cyklicznych, otwartych spotkań pozwoli łódzkiej publiczności na częstszy kontakt z dziedzinami projektowymi. Dyskusję z zaproszonymi gośćmi poprowadzi Igor Gałązkiewicz. Spotkania w ramach cyklu RZUT Poziomy będą prowadzone naprzemiennie w CAiW oraz klubokawiarni Owoce i Warzywa. O identyfikację projektu zadba Marcin Dąbrowski ze studia Ortografika.

Ewa Trzcionka – redaktor naczelna Design Alive – opiniotwórczego portalu i kwartalnika o trendach w projektowaniu wnętrz i architekturze. Od lat silnie związana z przedsięwzięciami stymulującymi rozwój designu, ze szczególnym uwzględnieniem województwa śląskiego. Jest mi.in. prezesem zarządu spółki Presso media+design, w ramach której od 2006 roku działa Żywa galeria designu Design Alive w klubokawiarni na Zamku w Cieszynie, jak również kuratorką pierwszej edycji konkursu na najlepsze pod względem wzornictwa śląskie wdrożenia Śląska Rzecz. Często występuje też w charakterze jurorki konkursów projektowych oraz ekspertki. Absolwentka Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Łódzkiej a także Wydziału Zarządzania i Informatyki Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

RZUT Poziomy – rozmowy o projektowaniu
Projektant – zawód ginący? – spotkanie z Ewą Trzcionką
19 października 2012 r., godz. 17.00
Centrum Architektury i Wzornictwa Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi
Łódź

Dodaj komentarz