• 2012-10-15

Wykład, którego nie było… – ostatnie warszawskie wydarzenie Le CorbusYear

20 października warszawskie Centrum Architektury zaprasza na podróż w czasie – eksperymentalną rekonstrukcję wykładu, który Le Corbusier miał wygłosić w Warszawie wiosną 1933 roku.

Le Corbusier, dzięki uprzejmości Fondation Le Corbusier (źródło: materiały prasowe organizatora)

Le Corbusier, dzięki uprzejmości Fondation Le Corbusier (źródło: materiały prasowe organizatora)

To ostatnie warszawskie wydarzenie programu Le CorbusYear.

W maju 1933 roku najsłynniejszy architekt XX wieku planował zatrzymać się na kilka dni w Warszawie w drodze do Moskwy, na IV zjazd CIAM (Congrès International d’Architecture Moderne). W prasie ukazały się zapowiedzi, a warszawscy architekci z niecierpliwością oczekiwali spotkania z papieżem modernizmu. Jednak, gdy pod naciskiem władz radzieckich odwołano moskiewski zjazd architektonicznej awangardy, Le Corbusier odwołał także wizytę w Warszawie. Nigdy więcej tu nie przyjechał.

Tekst odczytu się nie zachował. Może nawet nigdy nie powstał. Jednak lektura zapisków Le Corbusiera z tamtego okresu pozwala na rekonstrukcję wykładu, który mógł w 1933 roku wygłosić dla warszawskiej publiczności.

W auli Szkoły Głównej Handlowej, która już wtedy istniała i mogła gościć słynnego architekta, odbędzie się wykład, którego nigdy nie było. Warszawska publiczność w 2012 roku będzie mogła wysłuchać odczytu Fabryka szczęścia – o tym, jak nowa architektura, w połączeniu z nową organizacją pracy i społeczeństwa mogą nas uczynić szczęśliwymi ludźmi.

Wykład zostanie wygłoszony w języku francuskim i będzie tłumaczony na żywo.

Wykład, którego nie było – Fabryka szczęścia
Tekst wykładu: dr Andrzej Leśniak, na podstawie tekstów Le Corbusiera
Kurator: Grzegorz Piątek
Współpraca produkcyjna: Aleksandra Stępnikowska, Jakub Supera
20 października 2012 r., godz. 19.00
Szkoła Główna Handlowa, Aula A, budynek A, ul Rakowiecka 24
Warszawa

Dodaj komentarz