• 2012-10-15

Michał Urbaniak zagra w Gdańsku – Urbanator Days

30 października o godzinie 18.00 w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się koncert Michała Urbaniaka.

Urbanator Days, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Urbanator Days, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyście towarzyszyć będą muzycy, którzy grali m.in. z Rayem Charlesem, Amy Winehouse czy Chaka Khan. Koncert odbędzie się w ramach międzynarodowego projektu Urbanator Days, który jednoczy miłośników grania i śpiewania. Dzień przed koncertem – 29 października w Sali Kameralnej Filharmonii Urbaniak zaprasza na warsztaty. Wykształcenie i stopień zaawansowania muzycznego nie mają znaczenia. Liczy się pasja oraz chęć dzielenia się swoimi pomysłami.

Do tegorocznej, szóstej już edycji Urbanatora, Michał Urbaniak zaprosił m.in. perkusistę Franka Parkera ( grał m.in. z Benny Carter, Freddie Hubbard, Jon Faddis, Randy Brecker), basistę Otto Williamsa (grał m.in. z Rayem Charlesem, Bobbym Brownem, Chaką Khan) i rapera Andy’ego Ninvalla (tancerz, beatboxer, kompozytor).

Michał Urbaniak od 1973 roku tworzy i mieszka w stolicy światowego przemysłu muzycznego, Nowym Jorku. Zasłynął, nagrywając płytę Tutu z legendą jazzu, Milesem Davisem. Koncertował na najważniejszych jazzowych festiwalach. W ogłoszonym przez magazyn Down Beat w 1992 roku plebiscycie na najwybitniejszych muzyków jazzowych jego nazwisko znalazło się na pierwszym miejscu w aż pięciu kategoriach. Komponuje muzykę do spektakli teatralnych i filmów, m.in.: do filmu Dług, za którą to kompozycję otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Michał Urbaniak dzięki Urbanator Days dał się poznać również jako odkrywca wielu znakomitych, młodych talentów.

Urbanator Days to znane w wielu krajach przedsięwzięcie, którego inicjatorem jest Michał Urbaniak, światowej sławy skrzypek, saksofonista i kompozytor. Ideą projektu są twórcze spotkania pasjonatów muzyki z największymi indywidualnościami jazzu, soulu czy rapu.

Pierwszego dnia Urbanator Days zaprezentowane zostaną najważniejsze style muzyczne, takie jak hip-hop, blues, soul, fusion czy jazz nowoorleański. Każdy uczestnik warsztatów będzie miał możliwość wykonania wybranych przez siebie utworów. Zaproszone gwiazdy zadbają, by zachowane zostały najistotniejsze zasady muzycznego stylu wybranego przez wykonawcę. Drugiego dnia zarówno adepci, jak i mistrzowie wezmą udział we wspólnym jam session, otwartym dla publiczności. Natychmiastowe wcielanie teorii w praktykę, i to w obecności widzów, czyni Urbanator Days niepowtarzalnym wydarzeniem edukacyjnym, unikalnym na skalę światową, oferującym dostęp do wiedzy i doświadczenia, jakich nie umożliwiają żadne kursy.

Projekt odbywa się pod patronatem Urzędu Miasta Gdańsk, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasady USA.

Urbanator Days
29 października 2012 roku – warsztaty, godz. 16.00
30 października 2012 roku – koncert/jam session, godz. 18.00
Filharmonia Bałtycka
Gdańsk

Dodaj komentarz