• 2012-10-15

Laureaci Nagrody im. Beaty Pawlak w roku 2012

12 października Wydawnictwo Sic! ogłosiło, że laureatami Nagrody im. Beaty Pawlak w roku 2012 zostali Bartosz Jastrzębski i Jędrzej Morawiecki za książkę Krasnojarsk Zero.

Bartosz Jastrzębski i Jędrzej Morawieck, „Krasnojarsk Zero ”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartosz Jastrzębski i Jędrzej Morawieck, „Krasnojarsk Zero ”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Opowieść o zamkniętym do niedawna poradzieckim mieście. Autorzy tworzą historyczny i społeczny portret Krasnojarska, pokazując na jego przykładzie paradoksy Rosyjskiej Federacji. W przygnębiającym, brzydkim otoczeniu odnajdują przystanie ludzkiego ciepła i wspólnoty. Opisują, w jaki sposób po tylu latach komunizmu przetrwała tam potrzeba wiary i jak owa religijność współistnieje z równie mocną w Rosji pozycją nauki.

Bartosz Jastrzębski (ur. 1976) – filozof i etyk. Wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej WZ we Wrocławiu. Interesuje się pograniczem filozofii, antropologii i literatury, a także historią i pamięcią. Autor książek Pająk. Szkice prawie filozoficzne (2007), Próżniowy świat (2008), Wędrówki po codzienności. Eseje o paru ważnych rzeczach (2011).

Jędrzej Morawiecki (ur. 1977) – reporter i socjolog. Adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Był reportażystą Tygodnika Powszechnego i korespondentem agencji Reuters. Autor książek Mały człowiek. O współczesnym reportażu literackim w Rosji (2010), Łuskanie światła (2010), Syberyjska sekta wissarionowców jako fenomen społeczno-religijny (2010), Głubinka. Reportaże z Polski (2011). Laureat Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Krakowskim Festiwalu Filmowym za film dokumentalny Syberyjski przewodnik (z Maciejem Migasem).

Pozostali nominowani to:

  • Jerzy Haszczyński, Mój brat obalił dyktatora, Wydawnictwo Czarne
  • Lidia Ostałowska, Farby wodne, Wydawnictwo Czarne 2011
  • Paulina Wilk, Lalki w ogniu. Opowieści z Indii, Wydawnictwo Carta Blanca

Laureaci Nagrody im. Beaty Pawlak
12 października 2012 roku
Wydawnictwo Sic!
ul. Chełmska 27/23
Warszawa

Dodaj komentarz