• 2012-10-13

Piotr Bosacki Nie za bardzo

Od 12 października w Galerii Arsenał w Białymstoku można oglądać wystawę Piotra Bosackiego zatytułowaną Nie za bardzo.

Piotr Bosacki, „Nie za bardzo” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Bosacki, „Nie za bardzo” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa indywidualna Piotra Bosackiego składać się będzie z obiektów kinetycznych oraz filmów animowanych zrealizowanych autorską techniką animacji na obiekcie. Zaprezentowane zostaną prace, w których przejawiają się wszelkie aspekty zainteresowań artysty, od literackiej narracji, przez abstrakcję, po kwestie kompozytorskie.

Mimo swej różnorodności, twórczość Bosackiego pozostaje niezwykle charakterystyczna, najpewniej z powodu poczucia humoru oraz filozoficznej pasji, przejawiających się w każdej jego realizacji. Podstawowym pytaniem nurtującym Bosackiego jest rozbrajające: Jak to działa?. To z niego wywodzi dalsze bardziej skomplikowane kwestie. W zasadzie niezależnie od medium, Bosacki powołuje do życia system, pomyślany przezeń od początku do końca, po czym wprawia go w ruch i przedstawia publiczności jego nie zawsze doskonałe działanie.

W pracy nad animowanymi filmami abstrakcyjnymi Bosacki maskuje ów system, i chociaż chętnie zdradza jego zasady, ukrywa go w tle doskonale zorganizowanej kompozycji. W przypadku pracy z obiektem postępuje odwrotnie – jawny jest tu mechanizm działania, najczęściej zbudowany tak, aby rozbudowana struktura skutkowała skromnym by nie rzec ulotnym efektem.

Filmy literackie, wynikające w pewnym stopniu z doświadczeń przy prowadzeniu filozoficznego dziennika snów, ujawniają narracyjny temperament artysty. Doskonałe opowiadania ubrane w animowane ilustracje przywodzą na myśl zarówno akademicki wykład lub kazanie, jak dziecięcą dobranockę. Jednoczesne zainteresowanie artysty problemami abstrakcyjnymi oraz życiowym konkretem, daje pasjonujące efekty artystyczne – dzieła, w których to, co niskie i to, co wysokie, pytania i odpowiedzi, przenikliwa mądrość i czarny humor splatają się w jedno.

Wystawa w białostockim Arsenale spróbuje uchwycić te najistotniejsze wątki w pracy artysty, i pokazać jak najpełniej jego dotąd prezentowaną wyrywkowo twórczość.

Piotr Bosacki urodził się w 1977 roku. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Kompozytor, pisarz, autor filmów animowanych. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, pracownik Uniwersytetu Artystycznego. Współzałożyciel grupy PENERSTWO. Współpracuje z Galerią Stereo. Uczestniczył w licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych.

Piotr Bosacki, Nie za bardzo
Wernisaż: 12 października 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 8 listopada 2012 roku
Galeria Arsenał
ul. A. Mickiewicza 2
Białystok

Kurator: Michał Lasota

Dodaj komentarz