• 2012-10-11

Transmisje spektakli Live in HD w Gliwicach

Od 13 października Gliwicki Teatr Muzyczny i Kino Amok zapraszają na transmisje na żywo spektakli z The Metropolitan Opera, Teatru Bolszoj oraz Nederlands Dans Theater.

Teatr Bolszoj: Live in HD (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teatr Bolszoj: Live in HD (źródło: materiały prasowe organizatora)

To propozycja dla miłośników opery i baletu, ale też dla tych, którzy rozpoczynają dopiero przygodę z tą sztuką. Warto wybrać się do najsłynniejszych w świecie teatrów, by podziwiać największe gwiazdy z: nowojorskiej Metropolitan Opera, moskiewskiego Teatru Bolszoj czy haskiego Nederlands Dans Theater. Nie trzeba wcale wyprawiać się w daleką podróż. Artyści zaproszeni zostali bowiem do Gliwic przez Gliwicki Teatr Muzyczny i Kino Amok. Wszystko to za sprawą transmisji na żywo.

Zapowiada się wyjątkowo atrakcyjny sezon. Nowością w gliwickiej ofercie są cztery spotkania z tańcem współczesnym. Będzie można podziwiać znakomite zespoły Nederlands Dans Theater z Hagi. Ich prezentacje to często artystyczne spojrzenie na bogactwo i złożoność ludzkiego wnętrza. O emocjach opowiadają ciała tancerzy, a haskie spektakle zbierają najlepsze recenzje w całym świecie. Dzięki transmisjom będzie można podziwiać zarówno te uznane produkcje, jak i zupełnie nowe układy.

Transmisje z moskiewskiego Teatru Bolszoj, stolicy światowego baletu klasycznego, cieszą się już dużą popularnością. W ubiegłym sezonie pokazywano je w 800 kinach na całym globie, m.in. w Amoku. W tym sezonie zaprezentowane zostaną cztery spektakle: Jezioro łabędzie, Don Kichota, Święto wiosny i Romea i Julię, w choreografiach największych mistrzów: Jurija Grigorowicza, Aleksieja Fadczewa i Wayna Mc Gregora, który Święto wiosny przygotował z okazji 100. rocznicy moskiewskiej prapremiery w 1913 roku. 10 kamer, najwyższa jakość techniczna, znakomita jakość dźwięku – to wszystko pozwoli widzom poczuć się częścią spektakli w najbardziej renomowanym teatrze baletowym na świecie. Sprawdzić będzie można, co dzieje się za kulisami i wysłuchać ciekawych wywiadów.

Operowe transmisje mają już największe grono fanów. Cykl The Metropolitan Opera: Live in HD został zainaugurowany w 2006 roku, spektaklem Czarodziejskiego fletu W. A, Mozarta. Zobaczyło go 30 tys. widzów w 150 salach kinowych w USA. Teraz już spektakle pokazywane są w ponad 1700 kin w 54 krajach. W tym roku w programie znalazło się 12 spektakli, m.in.: Napój miłosny, Bal maskowy czy Aida. Zawsze w najlepszym wykonaniu, takich niekwestionowanych gwiazd jak chociażby: Anna Netrebko, Roberto Alagna, Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień, Diana Damrau, Dmitrij Hvorostovsky, Jonas Kaufmann, Simon Keenlyside, René Pape. Tu kamera również zajrzy za kulisy i do foyer, pozwalając widzom poznać prawdziwą atmosferę, która panuje w jednym z największych teatrów operowych świata.

The Metropolitan Opera: Live in HD, The Bolshoi Ballet: Live in HD, Nederlands Dans Theater: Live in HD
Sezon 2012-2013: od 13 października 2012 r.
Kino Amok
Gliwice

Dodaj komentarz