• 2012-10-11

Inne światy Wernera Herzoga w CSW Znaki Czasu w Toruniu

12 października o godz. 19.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu odbędzie się oficjalne otwarcie projektu Inne światy Wernera Herzoga zorganizowanego z okazji 70-lecia urodzin reżysera.

Werner Herzog na planie filmu Cobra Verde, Ghana 1987_Copyright Deutsche Kinemathek, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Werner Herzog na planie filmu Cobra Verde, Ghana 1987_Copyright Deutsche Kinemathek, (źródło: materiały prasowe organizatora)

W otwarciu projektu wezmą udział następujące osoby:

  • dr Georg M. Blochmann – Dyrektor Goethe-Institut w Warszawie,
  • Kristina Jaspers – kuratorka wystaw filmowych, Deutsche Kinemathek, Berlin
  • Julia Pattis – zbiory Sammlung Werner Herzog, Deutsche Kinemathek
  • Paweł Łubowski – Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu
  • Krzysztof Stanisławski – kurator projektu Inne światy Wernera Herzoga

Na szczególny projekt filmowy Inne światy Wernera Herzoga składa się wystawa multimedialna, retrospektywa filmów fabularnych i dokumentów, album monograficzny, interdyscyplinarna konferencja naukowa oraz panel ekspertów.

Werner Herzog jest ikoną współczesnego kina autorskiego. Wielki niemiecki reżyser, od lat mieszka w Los Angeles, kręci filmy na całym świecie. Urodził się 70 lat temu w Monachium, dzieciństwo spędził w małej bawarskiej wiosce, skąd wyruszył w swoją nieustającą podróż przez wszystkie kontynenty, z Arktyką włącznie, by realizować wyjątkową namiętność, którą jest przekraczanie wszelkich granic: geograficznych, językowych, społecznych czy politycznych. Eksperymentalne formy egzystencji i wydarzenia mają dla reżysera wymiar magiczny, bezustannie stawia czoła temu, co skrajne, zagadkowe, mityczne, nieracjonalne. Herzog, artysta-wizjoner, w swoich filmach nie daje jednoznacznych odpowiedzi, stawia jedynie uniwersalne pytania o istotę człowieczeństwa: sobie i światu. Ponad pół wieku temu nakręcił swój pierwszy film. Dziś ma w dorobku ich blisko 70: fabuł i dokumentów. Wydał kilka książek, reżyserował też opery i zagrał jako aktor w wielu filmach, ostatnio u boku Toma Cruise’a i Roberta Duvalla w Jack Reacher (2012).

Werner Herzog na planie filmu Cobra Verde, Ghana 1987_Copyright Deutsche Kinemathek, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Werner Herzog na planie filmu Cobra Verde, Ghana 1987_Copyright Deutsche Kinemathek, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Multimedialna wystawa, w kształcie dotychczas niereprezentowanym w naszym kraju, powstała przy współpracy z Deutsche Kinemathek – Muzeum Filmu i Telewizji w Berlinie, która dysponuje unikalnym zbiorem Sammlung Werner Herzog, przekazanym mu przez reżysera w 2008 r. Podczas wystawy pokazany zostanie w Polsce po raz pierwszy wybór nieznanych zdjęć i dokumentów z tego archiwum. Na ekranach plazmowych zaprezentowanych zostanie 10 dokumentów o Herzogu, seria wywiadów z reżyserem i wykład master class. Całość uzupełniają plakaty, obrazy i rysunki zainspirowane twórczością reżysera. W trakcie wystawy będzie miała miejsce premiera wortalu, poświęconego Herzogowi, przygotowanego przez berlińską Deutsche Kinemathek.

Retrospektywa filmów, obejmuje 22 wybitne dzieła z lat 1962-2011, zarówno legendarne fabuły: Aguirre, gniew Boży (RFN 1974), Zagadka Kaspara Hausera (RFN 1974), Nosferatu – wampir (RFN 1978), Fitzcarraldo (RFN 1982), jak i dokumenty: od wczesnej Fatamorgany (RFN 1970) po najnowsze Into The Abyss (Kanada, Niemcy, USA, Wielka Brytania 2011 / premiera polska). Tak obszernego przeglądu filmów Herzoga jeszcze w Polsce nie było.

Album to trzeci element projektu, pierwsza monografia Herzoga na polskim rynku i jedna z nielicznych na świecie. Publikacja zawiera ponad 150 zdjęć, z czego 30 drukowanych jest po raz pierwszy w Polsce.

Kuratorem projektu i autorem monografii jest Krzysztof Stanisławski, który pierwszy tekst o Herzogu opublikował w 1978 r. i od tamtej pory wydał kilkadziesiąt następnych.

Inne Światy Wernera Herzoga
12 – 26 października 2012 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Toruń

Dodaj komentarz