• 2012-10-11

Imagine Andrzeja Jakimowskiego w programie London Film Festival

W programie rozpoczętej 10 października 56. edycji BFI London Film Festival znalazł się Imagine – trzeci film polskiego reżysera Andrzeja Jakimowskiego.

Kadr z filmu „Imagine”, reż. Andrzej Jakimowski (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Imagine”, reż. Andrzej Jakimowski (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Andrzej Jakimowski jest jednym z najbardziej cenionych na świecie polskich reżyserów, laureatem trzech Polskich Nagród Filmowych Orzeł za Zmruż oczy i Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2008 roku za Sztuczki.

Międzynarodowa koprodukcja Imagine, mająca światową premierę na festiwalu w Toronto i otwierająca Warszawski Festiwal Filmowy w 2012 roku, to wzruszająca i urzekająca zjawiskowymi zdjęciami Adama Bajerskiego historia Iana (Edward Hogg, podziwiany w ostatnim obrazie Rolanda Emmericha Anonimus), charyzmatycznego instruktora niewidomych, który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie, by uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni. Jego kontrowersyjne metody przyjmowane są przez podopiecznych początkowo z nieufnością, a potem z rosnącym entuzjazmem. Tymczasem największe zainteresowanie nauczyciela wzbudza piękna, zamknięta w sobie Ewa (Alexandra Maria Lara, odtwórczyni roli Traudl Junge, osobistej sekretarki Hitlera w filmie Upadek). Za sprawą niekonwencjonalnych wskazówek i ponadzmysłowej wrażliwości Iana, Ewa przezwycięży lęk i spróbuje samodzielnie postawić pierwsze kroki poza kliniką. Wkrótce przekona się, że w życiu każdy akt odwagi rodzi ryzyko, bez którego nie sposób poznać smaku wolności…

Scenariusz Imagine pisałem po kilkumiesięcznej dokumentacji dotyczącej technik orientacji przestrzennej, jakimi posługują się niewidomi. Uważam, że te metody są na wskroś poetyckie, a zarazem niezwykle filmowe.

– Andrzej Jakimowski, reżyser

 

Imagine
Scenariusz i reżyseria: Andrzej Jakimowski
Zdjęcia: Adam Bajerski
Obsada: Edward Hogg, Alexandra Maria Lara, Roland Emmerich

Film trafi do kin w pierwszym kwartale 2013 roku. Dystrybutorem jest Kino Świat.

Dodaj komentarz