• 2012-10-11

Pokaz pracy Grzegorza Klamana w Gdańsku

11 października w Gdańskiej Galerii Fotografii odbędzie się szósta odsłona projektu Grzegorza Klamana. Prezentację pracy i spotkanie z artystą poprowadzi Mariola Balińska.

Grzegorz Klaman, pokaz pracy, Gdańska Galeria Fotografii, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grzegorz Klaman, pokaz pracy, Gdańska Galeria Fotografii, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stworzony przez Grzegorza Klamana fotograficzny kolaż to jeden z pięciu lightboxów tworzących cykl fantastycznej panoramy Stoczni Gdańskiej. Kojarzona głównie z dysydenckimi działaniami Solidarności, strajkami robotniczymi i polityczną walką z systemem komunistycznym Stocznia Gdańska zostaje przez Klamana pozbawiona jej historyczno-nostalgicznego kontekstu i osadzona w wyidealizowanej rzeczywistości.

Odrealnieniona topografia obszarów poprodukcyjnych będąca w rzeczywistości hybrydalnym widokiem malowniczych pejzaży (wyjątek stanowi trzeci z cyklu widoków ukazujący pole naftowe na tle pustynnego krajobrazu) i niszczejącej architektury poprzemysłowej, tworzy fikcyjny scenariusz niemożliwej transformacji bezproduktywnych terenów stoczniowych w atrakcyjną egzotyczną scenerię.

Dokonana w ten sposób przez Klamana desymbolizacja Stoczni Gdańskiej pozwala na nowo zinterpretować przestrzeń przez lata tłumioną wielowątkowym sentymentalizmem blokującym wszelkie próby reaktywizacji oddolnych inicjatyw. Klaman tworzy utopijną wizję publicznej przestrzeni wolnej od bezwarunkowych wpływów deweloperów i inwestorów zagrażających kreatywnym działaniom i niezależnej produkcji artystycznej. Próbuje przywrócić naturalny porządek, uwolnić stocznię od obciążającego balastu historii i stworzyć nową definicję miejsca rozbrzmiewającego publicznym głosem.

Maks Bochenek

Grzegorz Klaman (ur. w Nowym Targu w 1959 r.). Rzeźbiarz, performer, twórca instalacji, pedagog i kurator. W latach 1980-1985 studiował na Wydziale Rzeźby w PWSSP w Gdańsku. W 1985 r. uzyskał dyplom w pracowni prof. Franciszka Duszeńki. W latach 90. XX w. stał się jednym z głównych przedstawicieli tzw. sztuki krytycznej. W swoich realizacjach zwraca uwagę na aspekty związane z władzą i jej mechanizmami oraz ciałem. Jest inicjatorem licznych wydarzeń i wystaw. Od 1984 r. prowadził Galerię Rotacyjną w różnych miejscach Gdańska (Baraki, cypel Wyspy Spichrzów). Założyciel Galerii Wyspa (1985 r.), współautor koncepcji Otwartego Atelier (od 1992 r.) i Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (1998 r.). Obecnie prowadzi Katedrę Intermedialną na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku w stopniu profesora oraz wspólnie z Anetą Szyłak – Instytut Sztuki Wyspa, mieszczący się na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej.

W jego dorobku znajduje się wiele wystaw indywidualnych. Artysta brał udział także w wielu wystawach zbiorowych.  Jest laureatem wielu nagród i stypendiów, m.in. Nagrody Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego za osiągnięcia w dziedzinie rzeźby (1991 r.), Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za programy Galerii Wyspa i Łaźnia (1995 r.) oraz Stypendium The Pollock-Krasner Foundation, Inc. Nowy Jork (1996 r.).

Zakup w ramach programu rozwoju kolekcji sztuki nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku pt. Nowe Otwarcie – Kolekcja Sztuki XX i początku XXI wieku – edycja Trójmiejska.

Koordynacja: Mariola Balińska, Małgorzata Paszylka-Glaza
Organizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku

Grzegorz Klaman, bez tytułu, lightbox, 60 x 175cm (2010)
Wernisaż: 11 października 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 28 października 2012 roku
Gdańska Galeria Fotografii Działu Muzeum Narodowego w Gdańsku
ul. Grobla I 8/11
Gdańsk

Kuratorka projektu: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka

Dodaj komentarz