• 2012-10-11

Design dla niezaawansowanych w Poznaniu

11 i 12 października w poznańskiej Galerii SPOT., w ramach projektu Design dla niezaawansowanych, odbędzie się wykład profesora Marka Cecuły oraz warsztaty z Tymkiem Jezierskim.

Design dla niezaawansowanych (źródło: materiały prasowe organizatora)

Design dla niezaawansowanych (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Design dla niezaawansowanych ma na celu upowszechnienie zagadnień związanych z teoretyczną i praktyczną stroną designu wśród mieszkańców Poznania. Część teoretyczna projektu w postaci wykładów ma stworzyć ramę dla działań praktycznych w czasie warsztatów. Wykłady będą miały za zadanie prezentację fenomenu designu z różnych perspektyw: krytyków designu, osób prowadzących galerie designu, kuratorów, znawców historii designu, teoretyków kultury i samych projektantów. W strukturę projektu wpisane zostało stworzenie swoistej platformy dyskusji oraz konfrontacji wyobrażeń przeciętnych Poznaniaków z wyobrażeniami specjalistów. Cykliczna formuła oraz otwarty charakter poszczególnych spotkań, rozpoczynanych wykładem, będzie również sprzyjać nawiązywaniu kontaktów pomiędzy projektantami, teoretykami i użytkownikami designu.

Program:

  • 11 października, godz. 18.00 – Cykle ceramiki – wykład Marka Cecyły
    W pierwszej części programu pokazany będzie ręczny proces produkcji porcelany od jej początkow w Chinach, aż po dzisiejszy zautomatyzowany przemysł. W drugiej częsci przedstawione będą najnowsze osiągnięcia współczesnych designerow pod tytulem Ceramika XXI w. Celem wykladu jest pokazanie jak szeroki i róznorodny jest zakres tego najstarszego rzemiosła oraz jakie miejsce zajmuje on we współczesnej kulturze.
  • 12 października, godz. 14.00-20.00 – Porcelanowa ilustracja – warsztaty Tymka Jezierskiego
    Podczas warsztatów poruszone zostanie zagadnienie, jak ilustracja zmienia kształt i formę ceramiki.

Prof. Marek Cecuła – artysta ceramik, projektant. Założyciel Design Centrum Kielce. Od 16 roku życia mieszkał w Izraelu, potem w Brazylii, aż w 1978 roku osiadł w Nowym Jorku, gdzie założył firmę Modus Design. W latach 1985-2004 dziekan Wydziału Ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku i profesor w National Collage of Art and Design w Bergen Norwegia.

Tymek Jezierski – rysownik, ilustrator, plakacista. Rocznik 1983. Mieszka i pracuje w Warszawie. Współpracuje z licznymi instytucjami kulturalnymi i wydawnictwami. Słynie z plakatów muzycznych dla klubu Chłodna25. Nagrodzony Chimerą za okładkę do Architektury. Uznany za jednego z 200 najlepszych ilustratorów przez LURZER’S ARCHIVE. Przez miesięcznik Press zaliczony do 11 najlepszych ilustratorów polskich. Od 2009 prowadzi agencję KissMyWall, zajmującą się autorskimi muralami i tapetami do mieszkań i biur. Ma na koncie wystawę indywidualną w galerii Starter w Warszawie.

Design dla niezaawansowanych
11-12 października 2012 r.
Galeria SPOT.
Poznań

Dodaj komentarz