• 2012-10-10

Źle urodzone. Architektura powojennego modernizmu w Katowicach

10 października o godz. 18.30 w Galerii Architektury SARP w Katowicach odbędzie się wernisaż wystawy Źle urodzone. Architektura powojennego modernizmu. Wernisażowi towarzyszyć będzie spotkanie autorskie z Filipem Springerem i Markiem Woźniczką oraz promocja ich książki.

Źle urodzone. Architektura powojennego modernizmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Źle urodzone. Architektura powojennego modernizmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Modernizm w architekturze głównie kojarzony jest z okresem międzywojennym. To wtedy styl się rozwinął, wtedy powstały najbardziej znane realizacje. Wiele z nich ma dziś status zabytków. Utrzymywane są w dobrym stanie, w większości dobrze odbierane są też przez zwykłych ludzi, przechodniów, mieszkańców.

Całkiem inaczej dzieje się niestety z obiektami powstałymi po II Wojnie Światowej. Mimo tego, że wiele z nich nie odbiega jakością architektury od swoich poprzedników, ani od najciekawszych europejskich realizacji tego typu, to nie są doceniane, nie są chronione, nie są lubiane.

Dlaczego tak się dzieje – bo są brudne? Nie odnawiane? Zaniedbane i zepchnięte na margines? Jak na ich odbiór wpływa fakt pozbawienia ich pierwotnej funkcji? Czy jest w Polsce miejsce na powojenny modernizm i gdzie to miejsce się znajduje. Czy piętno złego urodzenia w epoce PRL-u na zawsze przypieczętuje ich los?

Źle urodzone. Architektura powojennego modernizmu.
Wernisaż wystawy, spotkanie autorskie: Filip Springer i Marek Woźniczka, promocja książki
10 października 2012 r., godz. 18.30
Galeria Architektury SARP
Katowice

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym Śląskich Dni Architektury 2012.

Dodaj komentarz