• 2012-10-10

Lubiewo zwyciężyło na Festiwalu Prapremier

7 października zakończył się bydogski Festiwal Prapremier. Grand Prix zdobył spektakl Lubiewo.

Spektakl „Lubiewo" (źródło: materiały prasowe)

Spektakl „Lubiewo" (źródło: materiały prasowe)

Spektakl Lubiewo krakowskiego Teatru Nowego, wyreżyserowany przez Piotra Siekluckiego został oparty na prozie Michała Witkowskiego. Jury Festiwalu w skadzie Aleksandra Semenowicz, Jacek Cielak i Krzysztof Domagalik docenio spektakl za bezkompromisowe i artystycznie oryginalne przeamanie tabu w przedstawianiu atrakcyjnego medialnie tematu. Ponadto Jury Festiwalu przyznało Nagrodę Aktorską Pawłowi Sanakiewiczowi za rolę Lukrecji, zaś Mikołaj Mikołajczyk otrzymał Nagrodę Młodych.

Lubiewo to jedna z najgłośniejszych powieści w polskiej literaturze po 1989 roku. I bez wątpienia jedna z najbardziej kontrowersyjnych. Michał Witkowski nie tylko wprowadza w niej czytelnika do dziwnego, tajemniczego, pełnego brudu, wulgarności ale także bezgranicznej hedonistycznej uciechy świata polskich homoseksualistów epoki komunizmu, ale także w bezpardonowy sposób rozlicza się z nową, zbudowaną po 1989 roku Polską, która wielu swoich obywateli skazała na marną egzystencję na marginesach kapitalistycznego systemu. Patrycja i Lukrecja, dwie stare cioty, które wspominają lata swej homoseksualnej świetnosci, kiedy bez pracy i pieniędzy bawiły się do upadłego i wracały do domów jeśli nie poderwały jakiegoś mężczyzny, najlepiej nieletniego lub heteroseksualnego.

Spektakl „Lubiewo" (źródło: materiały prasowe)

Spektakl „Lubiewo" (źródło: materiały prasowe)

Piotr Sieklucki adaptując powieść Michała Witkowskiego skupił się na temacie gry, udawania; jego Patrycja i Lukrecja to dwie tanie aktorki wystpujące w podrzędnym teatrzyku płci, które jednak swoje role odgrywają nader serio. Odtwarzaąjcy główne role Sanakiewicz i Marchwiski walczą o uwagę widza, jak gdyby od tego zależała ich egzystencja. Może jednak tak jest, bo przecież obie poza sceną nie mają nic więcej.

Sieklucki mocno eksponuje wątki polityczne Lubiewa, jego spektakl to również opowieść o współczesnej Polsce, w której nie ma miejsca dla tych, którzy nie należą do głównego nurtu. W jego wydaniu Lubiewo to tragikomiczna opowieść o samotności, wykluczeniu i skrajnym hedonizmie, który zamienia się we własną karykaturę.

Pierwszy seks, pierwsze heteroseksualne trofea, pierwsze pobicia i pierwsza choroba AIDS w towarzystwie; Patrycja i Lukrecja nadal żyją tymi wspomnieniami, gdy w domu wolnej Polski nigdy tak na dobrą sprawę nie zamieszkały.

Festiwal Prapremier 2012
od 29 września do 7 października 2012 roku
Teatr Polski w Bydgoszczy
Bydgoszcz

Dodaj komentarz