Dialog z architekturą. Ceramika w Muzeum Architektury

18 października o godz. 18.00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu zostanie otwarta wystawa Dialog z architekturą. Ceramika autorstwa Lidii Kupczyńskiej-Jankowiak.

Lidia Kupczyńska-Jankowiak – ceramika (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lidia Kupczyńska-Jankowiak – ceramika (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lidia Kupczyńska-Jankowiak (ur. w 1949 roku we Wrocławiu) jest artystką-ceramikiem, absolwentką PWSSP we Wrocławiu, profesorem sztuk plastycznych na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych ze specjalnością ceramika. Od 2001 roku jest kierownikiem Dwustopniowych Wyższych Artystycznych Studiów Projektowania Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu, w latach 2005-2008 pełniła funkcję prodziekana Wydziału Ceramiki i Szkła tejże uczelni.

Lidia Kupczyńska-Jankowiak jest autorką kilkudziesięciu cykli ceramicznych, jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i w zbiorach muzealnych, m.in. w Muzeum Ceramiki Mizunami (Japonia), Muzeum Zvartava (Łotwa) oraz w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Ma na swoim koncie kilkadziesiąt indywidualnych i zbiorowych wystaw, jest również laureatką licznych nagród, m.in. I nagrody na IV Biennale Ceramiki Polskiej w Wałbrzychu w 1995 roku oraz nagrody indywidualnej na International Ceramics Festival’89 w Mino w Japonii.

(…) Zawsze inspirowała mnie architektura, a zwłaszcza miejsca graniczne współistnienia materii i przestrzeni. Kiedy analizuję kolejne etapy swojej twórczości dostrzegam, jak zawsze ważny był dla mnie ten problem, jak nigdy nie pozwalałam swoim formom po prostu być. Ale też – jak jedne prace stawały się punktem wyjścia dla kolejnych. Mogę wiec stwierdzić, że moje ostatnie kompozycje to nic innego jak rozwinięte w przestrzeń konstrukcje, które w ten sposób odsłaniają swoje ukryte tajemnice.

– Lidia Kupczyńska-Jankowiak

Na wystawie w Muzeum Architektury artystka zaprezentuje kompozycje ceramiczne ze wszystkich etapów swojej dotychczasowej twórczości.

Dialog z architekturą. Ceramika.
18 października – 25 listopada 2012 r.
Muzeum Architektury
Wrocław

Dodaj komentarz