• 2012-10-09

World Shorts: Francja jesienią w Polsce

Od 11 do 25 października, w ramach projektu World Shorts, w kilkunastu miejscach w Polsce odbędą się pokazy filmów krótkometrażowych z Francji.

World Shorts Francja (źródło: materiały prasowe organizatora)

World Shorts Francja (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl zapoczątkowały projekcje, które odbyły się 3 października w Lublinie. Program przygotowała dla widzów poznańska fundacja Ad Arte we współpracy z Instytutem Francuskim w Warszawie.

Cykl pokazów World Shorts ma na celu przybliżenie widzom krótkometrażowej twórczości wybranych narodowych kinematografii. Dotychczas odbyły się pokazy filmów z takich krajów jak Portugalia, Grecja, Islandia, Szwecja i Dania. Każdorazowo, trwający około 90 minut program dobierany jest tak, aby jak najpełniej pokazać specyfikę wybranej kultury, towarzyszącego jej społecznego krajobrazu oraz temperamentu mieszkańców danego kraju.

Tym razem World Shorts przeniesie widzów do malowniczej Francji, gdzie czeka na nich sześć intrygujących obrazów, które docenione zostały na wielu znaczących międzynarodowych festiwalach, takich jak: Cannes,  Sundance czy London Film Festival. Mnogość gatunków, od energetycznych animowanych dokumentów po komediowe filmy aktorskie, gwarantuje naprawdę udany wieczór w doborowym towarzystwie.

„The Little Dragon”, reż. Bruno Collet (źródło: materiały prasowe organizatora)

„The Little Dragon”, reż. Bruno Collet (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program World Shorts Francja:

 • The Little Dragon, reż. Bruno Collet (animacja, 9′) – 35 lat po śmierci Bruce’a Lee jego dusza odrodziła się w lalkowej podobiźnie. Pewna siebie, gumowa zabawka postanawia zawojować świat. Film był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach (m.in. Sundance i London Film Festival).
 • In Our Blood, reż. Guillaume Senez (dramat, 16′) – 17-letni Lionel pochodzi ze zwyczajnej, średnio zamożnej francuskiej rodziny. Na zewnątrz wszystko wydaje się w porządku, ale za ścianami domu Lionel jest bity przez ojca. Tymczasem już niedługo sam zostanie tatą. Będzie musiał podjąć decyzję. Opuścić dom i skazać swojego młodszego brata na łaskę brutalnego ojca, czy też zostawić swoje własne dziecko bez rodzicielskiej opieki?`
  Zwycięzca festiwalu w Odense.
 • The wounded knee and the standing man, reż. Yann Chayia (dramat, 16′) – Pewnego ranka 14-letni Jonas znajduje swoją matkę martwą w łóżku. Wyrusza więc w podróż, aby odnaleźć ojca, z którym nie miał kontaktu od lat. Zarówno spotkanie, jak i przekazanie wieści o śmierci matki nie będą dla niego łatwe… Film pokazywany m.in. na festiwalach w Cannes i Clermont-Ferrand, doceniony przez międzynarodowe jury festiwalu w Cork.
 • Madagaskar, reż. Bastien Dubois (animacja, 10′) – Animowany dziennik z wyprawy europejskiego podróżnika, odkrywającego malgaską kulturę, m.in. rytuał Famadihana. Kolejne strony zapisków ożywają na naszych oczach, gdy zgłębiamy nieznane zwyczaje tubylców.
 • Media plan, reż. Bernard Tanguy (dramat , 18′) – Peter został właśnie zatrudniony w wydziale telekomunikacyjnym wielkiej korporacji. Krok po kroku odkrywa egzotyczny świat wielkich potentatów…
 • It’s free for girls, reż. Marie Amachoukeil, Claire Burger (dramat , 23′) – Za kilka dni Laetita będzie miała końcowy egzamin w zawodowej szkole fryzjerskiej. Wraz z najlepszą przyjaciółką Yeliz od dawna marzyły o założeniu salonu fryzjerskiego. Dzień przed egzaminem postanawiają pójść na imprezę…

Terminy pokazów:

 • 11 października, godz. 18.30 – Białystok, Kino Forum/Białostocki Ośrodek Kultury
 • 12 października, godz. 19.00 – Katowice, Kino Kosmos/Centrum Sztuki Filmowej
 • 17 października, godz. 20.00 – Poznań, Kino Rialto
 • 18 października, godz. 20.00 – Rzeszów, Underground Pub
 • 19 października, godz. 18.00 – Leszno, Galeria MBWA
 • 19 października, godz. 20.00 – Koszalin, Centrala Artystyczna
 • 21 października, godz. 18.00 – Łódź, Owoce i Warzywa
 • 25 października, godz. 19.00 – Włocławek, Cafe Mistrz i Małgorzata

Ponadto pokazy World Short Francja są planowane m.in. w: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Toruniu, Skierniewicach, Sanoku i Częstochowie.

World Shorts: Francja
11-25 października 2012 r.
Białystok, Katowice, Poznań, Rzeszów, Leszno, Koszalin, Łódź, Włocławek

Dodaj komentarz