• 2012-10-09

Retrospektywa filmów Wesa Andersona na American Film Festival

W programie 3. American Film Festivalu, który potrwa od 13 do 18 listopada we Wrocławiu, znalazła się retrospektywa filmów reżysera Wesa Andersona oraz polska premiera jego filmu Kochankowie z Księżyca.

Bill Murray, Frances McDormand, Edward Norton i Bruce Willis w filmie „Kochankowie z księżyca” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Bill Murray, Frances McDormand, Edward Norton i Bruce Willis w filmie „Kochankowie z księżyca” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Bohaterem retrospektywy 3. American Film Festival będzie mistrz filmowej ironii, jeden z najbardziej ekscentrycznych autorów amerykańskiego kina – Wes Anderson, twórca Genialnego klanu, Pociągu do Darjeeling oraz otwierających ostatni festiwal w Cannes Kochanków z Księżyca (Moonrise Kingdom). Najnowszy film Andersona w gwiazdorskiej obsadzie (Bruce Willis, Edward Norton, Bill Murray, Tilda Swinton, Frances McDormand) będzie miał podczas festiwalu polską premierę.

Filmowe światy Wesa Andersona zamieszkują galerie niezwykłych postaci, często neurotycznych outsiderów i dziwaków, zagubionych w obcej rzeczywistości. Pełne absurdalnych dialogów scenariusze skrzą się błyskotliwym, niemal niespotykanym w hollywoodzkim kinie humorem, zaś na planie pojawiają się gwiazdy pierwszego formatu: George Clooney, Ben Stiller, Cate Blanchett, Meryl Streep, Gwyneth Paltrow, Bill Murray, Gene Hackman, Owen Wilson, Adrien Brody czy Edward Norton. Anderson udanie bawi się filmowymi gatunkami i konwencjami, w jego twórczości można znaleźć pastisz sagi rodzinnej (Genialny klan), film rabunkowy w wersji animowanej (Fantastyczny Pan Lis), kino drogi odwołujące się do twórczości Satyajita Raya (Podróż do Darjeeling), czy wariację na temat morskich przygód Jacquesa Cousteau (Podwodne życie ze Stevem Zissou).

W programie 3. AFF będzie można zobaczyć przekrój twórczości Wesa Andersona – od przebojowego Rushmore z 1998 roku po najnowszych Kochanków z Księżyca – nieszablonową komedię romantyczną o ucieczce dwóch zakochanych dzieciaków i absurdalnych poszukiwaniach organizowanych przez drużynowego, policję, rodziców i opiekę społeczną. Opowiada o młodości nieskażonej wyrafinowaniem i tworzy genialne, przesiąknięte ironią i nakreślone grubą kreską portrety tradycjonalistów zderzonych z kontrkulturową beztroską. Film otwierał tegoroczny Festiwal w Cannes. Komedia wejdzie na ekrany polskich kin 23 listopada, wcześniej będzie ją można zobaczyć we Wrocławiu podczas 3. American Film Festival. Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat na zlecenie SPI International Polska

American Film Festival
13-18 listopada 2012 r.
Wrocław

Kochankowie z Księżyca (Moonrise Kingdom)
Reżyseria: Wes Anderson
W kinach od 23 listopada 2012 r.

Dodaj komentarz