• 2012-10-09

Trwa Różewicz Open Festiwal

W Radomsku trwa Różewicz Open Festiwal pod hasłem Nauka chodzenia – wydarzenie promujące twórczość braci Różewiczów poprzez spektakle teatralne, projekcje filmowe, konkursy, warsztaty i spotkania.

„Stara kobieta wysiaduje” Teatr im. S. Jaracza w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Stara kobieta wysiaduje” Teatr im. S. Jaracza w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Różewicz Open Festiwal jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce, które odbywa się w szczególnym miejscu – Radomsku, o którym Tadeusz Różewicz powiedział (…) Magicznym naprawdę jest miasto, miasteczko,wieś, właściwie każda miejscowość, gdzie człowiek przyszedł na świat (…) Dla mnie to jest Radomsko (…), a Stanisław Różewicz rozpoczął swoją filmową drogę zasiadając w fotelu ukochanego kina – Kinemy. To właśnie tutaj budziły się marzenia o sztuce i ideały trzech wyjątkowych i niezwykłych artystów: Janusza i Tadeusza – poetów oraz Stanisława – reżysera.

Tegoroczna edycja Festiwalu przebiegać będzie pod hasłem Nauka chodzenia, zaczerpniętego z tytułowego wiersza tomiku poezji Tadeusza Różewicza – swoistego drogowskazu dla poszukujących, w którym wielki poeta pisze: (…) zacznij od początku/zacznij jeszcze raz mówił do mnie/naukę chodzenia/naukę pisania/myślenia (…). Festiwalowe przedsięwzięcia zostały zaplanowane w sposób jak najbardziej oddający jego ideę przewodnią, stając się jednocześnie inspiracją dla młodych twórców.

Program Festiwalu:

8 października

 • 17.00 – Warsztaty z Mistrzem

Bronisław Wrocławski – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Od 2008 dziekan Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi, zawodowo związany z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi.

 • 19.00 – Tadeusz Różewicz: Twarze / 2012, reżyseria Piotr Lachmann

Dokument przyjaciela Tadeusza Różewicza pokazuje poetę prywatnie. Film kręcony był przez 30 lat, podczas podczas prywatnych i publicznych spotkań z Tadeuszem Różewiczem.

9 października

 • 17.00 – Uwalnianie poezji

Bookcrossing i inne działania artystyczne na terenie miasta.

10 października

 • 18.00 – Śmieszny staruszek / 1997 , 46 min., reżyseria Stanisław Różewicz

W odautorskich uwagach nt. realizacji sztuki Tadeusz Różewicz napisał: Należy unikać wszelkich elementów groteskowych. Rzeczywiście, opowieść Staruszka dowodzi, że życie jest najlepszym reżyserem groteskowych sytuacji.

 • Złowiony – rekonstrukcje / 1994, 31 min., reżyseria Jerzy Grzegorzewski

Filmowy zapis przedstawienia według poematów Et in Arcadia… i Złowiony. Tłem występu aktorów były bardzo sugestywne w wymowie zgliszcza Teatru Polskiego we Wrocławiu.

 • 19.00 – Kartoteka / 2011, 70 min., reżyseria Piotr Ratajczak

Inscenizacja dramatu Tadeusza Różewicza o tym samym tytule. Spektakl ukazuje rozterki samotnego człowieka, zagubionego w chaosie współczesnego, medialnego świata, w którym reklamy wskazują drogę do lepszego życia.

Wystawa Marii Dębicz „Różewicz na świecie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Marii Dębicz „Różewicz na świecie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

11 października

 • 9.00-18.00 – Czytamy Różewicza

2-dniowa konferencja naukowa Katedry Literatury Polskiej XX i XXIw. Uniwersytetu Łódzkiego oraz Miejskiego Domu Kultury w Radomsku nt. recepcji twórczości Tadeusza Różewicza

 • 17.00 – Różewicz w filmie – przegląd filmów dokumentalnych w reżyserii Stanisława Różewicza:

Kinema / 1999, 31 min.

Historia najstarszego kina w Radomsku. Film jest sentymentalną podróżą w czasie, powrotem do miejsca dzieciństwa i młodości Tadeusza i Stanisława Różewiczów, a także portretem współczesnego Radomska.

Żywe obrazy / 1995,55 min.

Dokumentalny film biograficzny Stanisława Różewicza, w którym reżyser dzieli się swoimi wspomnieniami i refleksjami związanymi z pięćdziesięcioleciem pracy w filmie.

 • 19.00 – Śmieszny staruszek / 2001, 75 min., reżyseria Wiesław Hejno

Spektakl lalkowy dla dorosłych. Wiesław Hejno wykorzystał lalki wykonane w i animowane w różnych technikach, rozbijając głównego bohatera na kilka postaci. W ten sposób pokazał złożoność postaw ludzkich w dzisiejszym świecie. Przedstawienie zdobyło m. in. nagrodę za scenografię w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, I nagrodę za reżyserię i I nagrodę za zbiorową kreację aktorską.

12 października

 • 9.00- 18.00 – Czytamy Różewicza

2-dniowa konferencja naukowa Katedry Literatury Polskiej XX i XXIw. Uniwersytetu Łódzkiego oraz Miejskiego Domu Kultury w Radomsku nt. recepcji twórczości Tadeusza Różewicza

 • 9.00-18.00 – Akademia Filmu

Intensywne 2-dniowe warsztaty pozwolą na poznanie kulisów pracy reżysera i procesu powstawania filmu. Warsztaty poprowadzą specjaliści w tej dziedzinie: Paweł Woldan (scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych) i Piotr Morawski (reżyser i autor scenariuszy filmowych).

 • 17.00 – Warsztaty literackie

Promocja najnowszej książki Stanisłąwa Różewicza Było minęło. W kuchni i na salonach X Muzy. Publikacja zawiera wspomnienia Stanisława Różewicza, fotografie i dokumenty z archiwum rodzinnego oraz rysunki autorstwa Pawła Różewicza.

 • 19.00 – Koncert muzyki filmowej, opracowanie i aranżacja: Teresa Stokowska – Gajda

Utwory z wybranych filmów Stanisława Różewicza w wykonaniu zespołu filharmoników łódzkich.

13 października

 • 10.00-14.00 – Akademia filmu

Rozstrzygnięcie Konkursu na Etiudę Filmową pod hasłem Świadectwo urodzenia. Warsztaty poprowadzą jurorzy: Paweł Woldan – scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych, Piotr Morawski – reżyser i autor scenariuszy filmowych oraz Jacek Bławut – reżyser.

 • 14.00-18.00 – Akademia Teatru

Warsztaty adresowane do młodzieży od 16 roku życia i dorosłych związanych z teatrem amatorskim. Dwudniowe zajęcia poprowadzą: Przemysław Bluszcz – aktor filmowy, teatralny i telewizyjny oraz Aldona Struzik – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, pedagog w PWSTwe Wrocławiu.

 • 19.00 – Rozmowa na dobry początek

Jerzy Radziwiłowicz – aktor teatralnym i filmowy. Sławę przyniosły mu role w filmach Andrzeja Wajdy: Mateusza Birkuta w Człowieku z marmuru (1976), Maćka Tomczyka w Człowieku z żelaza (1981). Otwarte spotkanie z aktorem poświęcone twórczości Braci Różewiczów.

 • 19.00 – Białe małżeństwo / 2010, 65 min., reżyseria Weronika Szczawińska

Autorska interpretacja sztuki Tadeusza Różewicza, połączenie komedii, tragedii, farsy i groteski. Reżyserka wybrała z tekstu Tadeusza Różewicza tylko fragmenty, by w atrakcyjny sposób przedstawić przesycone seksualnością damsko – męskie relacje.

 • 20.00 – Panel dyskusyjny Różewicz inspiracją dla młodego teatru

O dramaturgii Tadeusza Różewicza i Jego wpływie na młodych dyskutować będą młodzi reżyserzy: Weronika Szczawińska (reżyserka teatralna i kulturoznawczyni, eseistka – publikowała swoje teksty w pismach poświęconych kulturze i sztuce, m.in. w Dialogu, Didaskaliach, Teatrze i Res Publice Nowej) oraz Jarosław Tumidajski (reżyser – absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST i teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim).

„Stara kobieta wysiaduje” Teatr im. S. Jaracza w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Stara kobieta wysiaduje” Teatr im. S. Jaracza w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

14 października

 • 10.00-14.00 – Akademia Teatru – Warsztaty adresowane do młodzieży od 16 roku życia i dorosłych związanych z teatrem amatorskim
 • 16.00 – Rozstrzygnięcie IV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. J. Różewicza

Do IV edycji nadesłano 229 zgłoszeń z Polski i z zagranicy. Nagrodą jest wydanie debiutanckiego tomu poezji. Jury Konkursu: Bohdan Zadura (poeta, prozaik, krytyk literacki, redaktor naczelny czasopisma Twórczość), Ireneusz Kaczmarczyk (poeta, socjolog, nauczyciel akademicki, dziennikarz) oraz Dorota Koman (poetka, autorka radiowych i telewizyjnych audycji o książkach)

 • 18.00 – Nauka chodzenia, czyli droga do mistrzostwa, scenariusz i reżyseria Anna Wieczur – Bluszcz

Czytanie performatywne. Prezentacja twórczości poetyckiej Tadeusza Różewicza w kontekście jego drogi twórczej. Wybór wierszy ukazuje jak od pierwszych kroków w pisaniu dochodzi się do mistrzostwa.

15 października

 • 19.00 – Grupa Laokoona / 2007,90 min., reżyseria Jarosław Tumidajski

Opowieść o sztuce, polityce i głupocie, a wszystko w popkulturowej oprawie. Zremasterowana oraz zaktualizowana wersja spektaklu z 2007 roku. Za reżyserię Grupy Laokoona Jarosław Tumidajski otrzymał w 2008 roku Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego. Spektakl ten został również uznany przez portal trójmiasto.pl za najlepsze przedstawienie roku 2007.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją Różewicz Open Festiwal objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.

6. Różewicz Open Festiwal 2012
Od 7 do 15 października 2012 roku
Miejski Dom Kultury w Radomsku
Radomsko

Dodaj komentarz