• 2012-10-09

Tęsknota w Galerii Labirynt

Agata Borowa, Dorota Borowa, Jakub Ciężki, Maurycy Gomulicki, Zbigniew Libera, Tomasz Malec, Michał Stachyra, Iza Tarasewicz, Sławomir Toman – prace tych artystów będzie można zobaczyć na wystawie Tęsknota w lubelskiej Galerii Labirynt. Wernisaż odbędzie się w piątek – 12 października.

Typologie Sentymentalne, Maurycy Gomulicki (źródło: materiały prasowe)

Typologie Sentymentalne, Maurycy Gomulicki (źródło: materiały prasowe)

Wystawa Tęsknota to próba opowieści o uczuciu, które stanowić może równie interesujący temat dla poważnych traktatów naukowych z dziedziny np. psychologii, jak i pożywkę dla kultury masowej. Z jednej strony jest uczuciem każdemu znanym, codziennym, z drugiej zaś trudnym do precyzyjnego opisania – znajduje się w przestrzeni, w której zaczyna brakować słów, w miejscu pamiętania, pragnienia i zapominania – na granicy języka. Trudność w mówieniu o Tęsknocie wynika też z tego, że dotyczy dotkliwego, osobistego doświadczenia braku, jest historią intymną, jednostkową, a także z obawy przed byciem niezrozumianym. Co znaczy bowiem związek frazeologiczny usychać czy umierać z tęsknoty?

Wybrane na wystawę prace mówią o różnych tęsknotach w różny sposób. Kluczem wyboru była intuicja, rezonans jaki wywołują – tylko tak, jak się wydaje, można opowiedzieć o uczuciach.

Artystki i artyści biorący udział w wystawie należą do grona uznanych twórców sztuki współczesnej. Główne media, którymi posługuje się Agata Borowa to rysunek, malarstwo, video, fotografia oraz książka artystyczna. Artystka wystawiała m. in. w: Galerii Arsenał w Białymstoku, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Dorota Borowa zajmuje się malarstwem, grafiką komputerową, fotografią, rysunkiem. Otrzymała wyróżnienie na 38. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2007. Razem z Agatą Borową od 2001 roku współtworzy grupę Siostry.

Jakub Ciężki zajmuje się malarstwem. Najważniejsze wyróżnienia zdobyte przez artystę to: główna nagroda w Konkursie Fundacji im. Franciszki Eibisch w Warszawie (2004), pierwsza nagroda w konkursie ZPAP w Lublinie Autograf (dwukrotnie: 2003, 2005), Grand Prix na 40. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2011. Maurycy Gomulicki zajmuje się instalacją i fotografią. Znany jest z kontrowersyjnych projektów takich jak np. Pink Not Dead! zaprezentowany w 2006 r. w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Zbigniew Libera to jeden z najważniejszych artystów współczesnych. Jest uznawany za pioniera nurtu polskiej sztuki krytycznej. W 2009 roku miał wystawę retrospektywną w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie prezentującą prace artysty z lat 1982-2008.

Agata Borowa, Vellano (źródło: materiały prasowe)

Agata Borowa, Vellano (źródło: materiały prasowe)

Tomasz Malec zajmuje się grafiką i instalacją. W 2004 roku zdobył Nagrodę Regulaminową Ministra Kultury w ramach VII Międzynarodowego Triennale Sztuki Majdanek w Lublinie. Michał Stachyra ma w swoim dorobku wystawy indywidualne Odkrycie fresku w Galerii Białej (2004), Kunstwahle w Kunstzentrum Bosener Muhle, KunstMirOffSky w Galerii Kordegarda w Warszawie (2005) oraz udział w wystawach zbiorowych, m. in. Cotton I w ramach Młodego Forum Sztuki, Discovery Channel w Montescaglioso (2004), Nova Biała w Galerii Białej w Lublinie (2005) oraz Miłość i demokracja w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku (2006). Iza Tarasewicz to rzeźbiarka i rysowniczka. Jest członkinią grupy artystycznej Penerstwo nagrodzonej przez TVP Kultura Gwarancjami Kultury, była nominowana do Paszportów Polityki 2008. Sławomir Toman to malarz i grafik. Jest stypendystą Ministra Spraw Zagranicznych Francji (1995), oraz Ministra Kultury RP (2002).

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace wykonane w różnych mediach. Każda z nich porusza inny temat, ale wszystkie – w pewien sposób – dotyczą doświadczania tęsknoty.

Wystawa czynna do 7 listopada 2012 (od wtorku do niedzieli, godz. 12.00-19.00), wstęp wolny

Wernisaż: 12 października (piątek), godz. 19.00
Galeria Labirynt, ul. Grodzka 5a, Lublin

Dodaj komentarz