Festiwal Nowej Sztuki Sens granic w Słubicach i Frankfurcie

19 i 20 października w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą potrwa Festiwal Nowej Sztuki lAbiRynt. Przez trzy festiwalowe dni odbędzie się ponad 30 wystaw, prezentacji akcji multimedialnych indywidualnych i zbiorowych ponadto wykłady i wypowiedzi autorskie.

Marek Poźniak, Przemek Zajfert, Gerstenberger Höfe, Frankfurt nad Odrą (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Poźniak, Przemek Zajfert, Gerstenberger Höfe, Frankfurt nad Odrą (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorzy festiwalu lAbiRynt przełamują granice, zarówno te polityczne, rozciągając festiwal na kolejne miasta, ale także kulturalne, społeczne, mentalne, – i te, które tkwią w każdym z nas, wynikające z pochodzenia, wpojonych norm, wychowania, panujących konwencji.

Formuła festiwalu oparta jest na trzydniowym cyklu imprez artystycznych – od piątku do niedzieli.  Przez trzy festiwalowe dni odbędzie się ponad 30 wystaw, prezentacji akcji multimedialnych indywidualnych i zbiorowych ponadto wykłady i wypowiedzi autorskie. Niemniej jednak lAbiRynT należy traktować jako całość – jako przygodę od początku do końca. Taka jest koncepcja, dlatego program zaplanowany jest tak, aby żadna prezentacja się nie pokrywała, eliminowała widza, artystę. Wszystko odbywa się we formie trzydniowego spaceru z miejsca do miejsca przez Słubice – Urad – Frankfurt.

Na trzeciej edycji Festiwalu Nowej Sztuki lAbiRynT w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą pojawią się artyści z Polski, Niemiec, Czech, ale również z Maroka, Hiszpanii, Francji, Węgier i Rumunii. Wśród prezentujących artystów znajdą się takie nazwiska jak: Wolf Kahlen, Naoya Yashikawa, Piotr Kurka, Jerzy Olek, Kurt Buchwald, Gisela Weimann, Eweline Coutas, Marek Poźniak, Marek Radke, Josef Moucha, Carl-Peter Buschkuhle i inni.

lAbiRynT nie jest przewidywalny, choć na pewno utrzymany w nurcie sztuki awangardowej bazującej na refleksji, podstawie konceptualnej. Przestrzenie wystawiennicze też nie są konwencjonalne –wykorzystujemy galerie, jak OKNO i Mała w Słubicach czy B we Frankfurcie nad Odrą, ale namaszczamy sztuką również miejsca nietypowe, które na co dzień służą innym celom.

Friedenskirche, budynki pofabryczne na terenie Gerstenberger Höfe, a nawet plac budowy w Uradzie w gminie Cybinka. W tym ostatnim miejscu, na konstrukcji drewnianej organizatorzy przygotowali ekspozycję będącą z jednej strony dokumentem zdarzeń, z drugiej zaś pretekstem do wyzwolenia twórczej energii, którą – jak mniemamy – pozostawi tam każdy widz w przygotowanej akcji happeningowej.

Hasło tegorocznego festiwalu – Sens granic – jest pytaniem, refleksją nad ograniczeniami współczesnego świata. Zmusza do namysłu, zarówno ze strony artysty, który w konwencji swego obrazowania wskazuje obrany kierunek odpowiedzi, jak i widza skonfrontowanego z jego realizacją.

Anna Panek-Kusz, kurator festiwalu

lAbiRynT – Festiwal Nowej Sztuki Sens granic
Festiwal odbędzie się od 19 do 20 października 2012 roku
Słubice, Frankfurt nad Odrą

Dodaj komentarz