• 2012-10-09

Café de Flore wkrótce w kinach

Od 19 października na ekranach polskich kin będzie można oglądać Café de Flore – nowy film Jean-Marc’a Vallée.

„Café de Flore”, reż. Jean-Marc Vallée, plakat (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Café de Flore”, reż. Jean-Marc Vallée, plakat (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Uzdrowić złamane serce nie jest łatwo. Czasem trwa to przez całe życie… albo dwa.

Café de Flore to opowieść o miłości i ludziach rozdzielonych przez czas i miejsce, ale połączonych w sposób głęboki i tajemniczy. Atmosferyczny, fantastyczny, tragiczny i niosący nadzieję film jest kroniką losów Jacqueline, młodej matki, wychowującej syna z zespołem Downa w latach 60. w Paryżu, i Antoine’a, niedawno rozwiedzionego popularnego DJ-a, mieszkającego współcześnie w Montrealu. Tym, co łączy te dwie historie, jest miłość – pełna euforii, obsesyjna, tragiczna, młodzieńcza i ponadczasowa.

W swoim filmie chciałem pokazać uniwersalność miłości we wszystkich jej przejawach. Café de Flore dotyka też wątków nieśmiertelności duszy i wiary w istnienie bratnich dusz i przez to jest czymś więcej niż tylko konwencjonalną historią miłosną. Chciałem opowiedzieć historię większą niż życie, nieomal bajkę, a zarazem przedstawić piękną, epicką historię miłosną i w dodatku zrobić to poprzez stworzenie widzom niestandardowego filmowego doświadczenia.

– Jean-Marc Vallée, reżyser

Jean-Marc Vallée urodził się w 1963 roku w Montrealu. Na dużym ekranie debiutował w 1995 roku filmem Czarna lista. Ten stylowy thriller erotyczny w swojej ojczyźnie został uhonorowany dziewięcioma nominacjami do Genie – najważniejszej kanadyjskiej nagrody filmowej. Jean-Marc flirtował także z Hollywood, gdzie w 1997 roku wyreżyserował Wariatów (Los Locos), w którym wystąpili Mario van Peebles i Danny Trejo. Jednocześnie ukończył dwa pierwsze filmy ze swojej krótkometrażowej serii poświęconej relacjom ojciec-syn – tematowi bardzo bliskiemu jego sercu: Magiczne kwiaty (Les fleurs magiques, 1995) i Magiczne słowa (Les mots magiques, 1998). Obie krótkometrażówki zostały docenione na wielu festiwalach zarówno w kraju, jak i za granicą.

W 2005 roku Vallée nakręcił swój kolejny film fabularny – C.R.A.Z.Y., który stał się międzynarodowym hitem i był dystrybuowany w ponad pięćdziesięciu krajach. Ta fascynująca opowieść o dojrzewaniu w Montrealu lat 60. i 70., pełna magii i muzyki, zdobyła około 20 nagród na różnych festiwalach, w tym prestiżową nagrodę dla Najlepszego Kanadyjskiego Filmu na MFF Toronto w 2005 roku, 11 nagród Genie, 15 nagród Jutra i Złotego Satelitę dla kanadyjskiego filmu, który był największym sukcesem kasowym (2006). Przedostatni film reżysera – Młoda Wiktoria z Emily Blunt w roli głównej, wyprodukowany przez Grahama Kinga i Martina Scorsese, zdobył w 2010 roku Oscara za najlepsze kostiumy i otrzymał nominacje do tej nagrody za najlepszą scenografię i makijaż. W 2011 Vallée nakręcił Café de Flore z Vanessą Paradis i Kelvinem Parentem w rolach głównych.

Café de Flore
Kanada/Francja 2011, 120 min.
Scenariusz i reżyseria: Jean-Marc Vallée
Zdjęcia: Pierre Cottereau
Obsada: Vanessa Paradis, Kelvin Parent, Hélène Florent, Evelyne Brochu, Marin Gerrier

Dodaj komentarz