• 2012-10-06

Śląskie Dni Architektury 2012

5 października w Galerii Architektury SARP w Katowicach, spotkaniem z Januszem Kapustą – rysownikiem, malarzem i scenografem, rozpoczęły się Śląskie Dni Architektury 2012.

Śląskie Dni Architektury 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Śląskie Dni Architektury 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Kapusta (ur. 1951) – polski rysownik, malarz i scenograf. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu a następnie na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Wynalazca jedenastościennej bryły geometrycznej, nazwanej przez siebie K-dron. Specjalizuje się w małych formach graficznych, plakatach, ilustracjach do magazynów i książek. Od 1981 roku mieszka w Nowym Jorku. Współpracuje m.in. z takimi pismami jak The New York TimesThe Wall Street Journal, The Washington Post. W 2004 r. opublikował swoje odkrycie, w którym po raz pierwszy w historii udało mu się połączyć złoty i srebrny podział w jednej geometrycznej konstrukcji.

Program Śląskich Dni Architektury 2012:

 • 10 października, godz. 18.30 – wernisaż wystawy Źle urodzone oraz spotkanie autorskie: Filip Springer i Marek Woźniczka wraz z promocją ich książki (Galeria Architektury SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9)Źle urodzone – Modernizm w architekturze głównie kojarzony jest z okresem międzywojennym. To wtedy styl się rozwinął, wtedy powstały najbardziej znane realizacje. Wiele z nich ma dziś status zabytków. Utrzymywane są w dobrym stanie, w większości dobrze odbierane są też przez zwykłych ludzi, przechodniów, mieszkańców.Całkiem inaczej dzieje się niestety z obiektami powstałymi po II Wojnie Światowej. Mimo tego, że wiele z nich nie odbiega jakością architektury od swoich poprzedników, ani od najciekawszych europejskich realizacji tego typu, to nie są doceniane, nie są chronione, nie są lubiane.

  Dlaczego tak się dzieje – bo są brudne? Nie odnawiane? Zaniedbane i zepchnięte na margines? Jak na ich odbiór wpływa fakt pozbawienia ich pierwotnej funkcji? Czy jest w Polsce miejsce na powojenny modernizm i gdzie to miejsce się znajduje. Czy piętno złego urodzenia w epoce PRL-u na zawsze przypieczętuje ich los?

 • 11 października, godz. 20.20 – PechaKucha Night Katowice vol. 8  (Szuflada, Chorzów, ul. Wolności 15)
  Spędziliście świetne wakacje? Podróżowaliście na koniec świata? A może braliście udział w ciekawych wydarzeniach w swoim mieście? Podzielcie się z nami swoimi wrażeniami podczas PechaKuchy!
 • 12 października – Warsztaty ArchiCADa (Willa Gen. J. Ziętka, Ustroń, ul. Zielona 1)
 • 13 października – ArchiZIEMNIAK  (Willa Gen. J. Ziętka, Ustroń, ul. Zielona 1)
  Jesienne spotkanie architektów w Domu Pracy Twórczej Architekta (willa gen. Jerzego Ziętka)
 • 18 października, godz. 18.30 – ArchiWystawNa Kolacja (Galeria Architektury SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9)
  ArchiWystawNa Kolacja to cykl warsztatów kulinarnych okołowystawowych. Wystawy prezentowane w Galerii Architektury SARP mają swoje smaczne odsłony. Zapraszamy do wspólnego gotowania, zdobienia potraw i wspólnej biesiady. Część II – Źle urodzone – czyli potrawy zapomniane
 • 19 października, godz. 15.00 – Spacer z Dariuszem Hermanem do CINiBA (Galeria Architektury SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9)
  Spacer z architektem Dariuszem Hermanem do centrum informacji naukowej i biblioteka akademicka (CINiBA) w Katowicach. Obiekt Roku + Grand Prix 17. edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego autorstwa pracowni HS99 Dariusz Herman, Piotr Śmierzewski, Wojciech Subalski
 • 19 października – Ogłoszenie wyników konkursu na wnętrze Galerii Architektury SARP (Galeria Architektury SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9)
 • 19 października, godz. 18.00 oraz 20-21 października, godz. 12.00-15.00 – Katowice – City that sounds. Wprowadzenie do field recordingu. Marcin Dymiter (Galeria Architektury SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9)
  Warsztaty sztuki dźwiękowej skoncentrowane na dźwiękach otoczenia badanej przestrzeni. Studium dźwiękowe otoczenia pomaga w odkryciu nowych aspektów miasta, może być początkiem konstruowania własnej tożsamości, a także charakteru danego miejsca.
 • 9 listopada – Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu: Architektura Roku Województwa Śląskiego 2012 oraz Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2012 (Sala Marmurowa Urzędu Wojewódzkiego)
 • 9 listopada, godz. 18.30 – Wystawa pokonkursowa: Architektura Roku Województwa Śląskiego 2012 oraz Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2012 (Galeria Architektury SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9)

Spotkania autorskie, publikacje 2012, wykłady (16, 23 i 30 października; 6 i 13 listopada, godz. 18.30 (Galeria Architektury SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9):

 • Brutal – spotkanie z autorem Michałem Łuczakiem
 • Katowicka moderna 1927-1939 – spotkanie z autorką Zofią Osislo-Piekarską oraz gość specjalny Irma Kozina
 • Architectourism 01 Hiszpania – spotkanie z autorami Bartoszem Haduchem i Michałem Haduchem
 • SPAW Architektura w dobie transformacji – spotkanie z twórcami obiektów zaprezentowanych w książce oraz podczas przeglądu SPAW 2012
 • Miejskie Narracje Przestrzenne. Rozdział II Ligota – spotkanie z autorami o Ligocie

Śląskie Dni Architektury
5 października – 9 listopada 2012 r.
Katowice, Chorzów, Ustroń

Dodaj komentarz