• 2012-10-06

Oiko Petersen GUYS. From Poland with love

Od 5 października w Poznańskiej Galerii Nowa można oglądać wystawę prac Oiko Petersen GUYS. From Poland with love.

Oiko Petersen, „GUYS. From Poland with love”, Poznańska Galeria Nowa, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oiko Petersen, „GUYS. From Poland with love”, Poznańska Galeria Nowa, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Seria zdjęć Oiko Petersena z serii GUYS. From Poland with love pokazywana była pierwszy raz w 2006 r. Od tego czasu minęło sześć lat, w trakcie których doszło do dużych zmian w mentalności społeczeństwa polskiego. Fotografie przez cały ten okres ulegały transformacji i przechodząc od sytuacji manifestu stały się obrazami, portretami środowiska, grupy. Nie są już ani kontrowersyjne, ani wyzywające. Wraz z czasem, który upłynął, stały się bardziej radosne i kampowe. Ukazują ubaw środowiska homoseksualnego i różnorodność jaka jest w nim osadzona.

Każdy z portretów opowiada inną historię zwykłych-niezwykłych osób: ludzi zwyczajnych, którzy pozwolili sportretować się w zainscenizowanych sytuacjach, w sposób bardzo ironiczny, radosny i niepretensjonalny. W 2012 roku nikt już nie powie, że zdjęcia te są manifestacją gejostwa, ale raczej zapisem sytuacji przesadzonych, przedstawiających kampowych, cieszących się z życia ludzi, którzy spoglądają na nas z obrazu.

Na fotografiach ukazani są różnorodni chłopcy, którzy odnaleźli się w 2012 roku i z dumą manifestują-nie manifestują swoją normalność-nienormalność zastanej różnorodności, w której są osadzeni. Normalność jest odpowiednią definicją portretów Oiko Petersena w czasach, w których dwóch mężczyzn nie dziwi, a odbiorcy mogą skupić się na samym obrazie, porzucając myślenie o wymuszonej tolerancji.

Seria zdjęć Oiko stała się zapisem radości fotografowanych bohaterów. Warto było odczekać sześć lat, by pokazać te obrazy na nowo. Odciąć się i stanąć obok, ciesząc się wraz z postaciami z prac, nie dodając do tego poglądów czy ideologii. Pozwolić sobie nawiązać kontakt werbalny z chłopcami z obrazów Oiko patrzącymi wprost na nas. Odbiorca poprzez zetknięcie się z portretami Petersena może dostrzec w nich charakter naszego pokolenia, ukazujący całościowy przekrój osobowości. Można też inaczej. Nie zastanawiając się nad niczym oglądać i cieszyć się z kampowości obrazów, z radości na twarzach i podrywać chłopców ze zdjęć Oiko.

Oiko Petersen (ur. 1983) – polski fotograf młodego pokolenia. Ukończył studia językoznawcze na Uniwersytecie Warszawskim oraz fotografię na londyńskim University of the Arts. Debiutował w 2006 roku wystawą Guys. From Poland with love. Petersen znalazł się także w gronie piętnastu najciekawszych młodych, polskich fotografów, zakwalifikowanych do projektu PhotoPoland przygotowanego wspólnie z Instytutem Mickiewicza.

Jego prace pokazywane były m.in. w warszawskim CSW w ramach wystawy Efekt czerwonych oczu. Fotografia polska XXI wieku oraz na wielu międzynarodowych festiwalach fotograficznych, m.in. we Francji (Transphotographique09), Finlandii (Backlight08) i w Chinach (Pingyao International Photography Festival). Wykłada fotografię w jednej z warszawskich uczelni.

Oiko Petersen, GUYS. From Poland with love.
Wernisaż: 5 października 2012 roku, godz. 20.00
Wystawa potrwa do 31 października 2012 roku
Poznańska Galeria Nowa
Stowarzyszenie Twórcze NOWA NOWA
Mielżyńskiego 20 / wejście G
Poznań

Kurator: Piotr Szpilski

Dodaj komentarz