• 2012-10-06

9. Bałtyckie Biennale Sztuki Współczesnej w Szczecinie

11 października w Muzeum Sztuki Współczesnej – oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie odbędzie się wernisaż 9. Bałtyckiego Biennale Sztuki Współczesnej – Ciemna strona księżyca. Kuratorkami wydarzenia są Magdalena Lewoc i Marlena Chybowska-Butler.

„9. Bałtyckie Biennale Sztuki Współczesnej – Ciemna strona księżyca”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

„9. Bałtyckie Biennale Sztuki Współczesnej – Ciemna strona księżyca”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bałtyckie Biennale to międzynarodowy projekt składający się z wystawy sztuki współczesnej, programu edukacyjno-warsztatowego oraz cyklu spotkań z artystami, realizowanego we współpracy z Akademią Sztuki w Szczecinie.

Tegoroczna wystawa jest kontynuacją projektu, jakim jest program Mare Articum (Morze Sztuk), którego celem jest prezentacja sztuki najnowszej wraz z towarzyszącym jej dyskursem teoretycznym. Jednym z podstawowych jego elementów jest Bałtyckie Biennale Sztuki Współczesnej realizowane w Szczecinie od połowy lat 90.

Idea wystawy Ciemna strona księżyca stanowi część projektu kuratorskiego analizującego mechanizmy formowania się zbiorowej tożsamości i kolektywnych wyobrażeń. Po projektach skupionych wokół problematyki nacjonalizmu, postsocjalizmu i wielokulturowej, postnarodowej Europy Ciemna strona księżyca to wystawa odwołująca się do post-kolonialnego balastu obarczającego europejską tożsamość uwidoczniającego się w kolektywnych fantazjach. Opowieść o kapitale symbolicznym wypracowanym na gruncie zachodniej kultury i wizualny fresk odsyłający do obrazów-archetypów i obrazów-fantazmatów oraz ich dwuznacznego potencjału.

Artyści, którzy się pojawią na tegorocznym Bałtyckim Biennale to m.in. Thomas Chable – autor wielu albumów i wystaw fotografii przede wszystkim z Afryki i Bliskiego Wschodu, Jan Håfström, który brał udział w powstawaniu PS1 w Nowym Jorku. Pojawią się również Johan Muyle, który zyskał międzynarodową renomę jako artysta reprezentujący francuskojęzyczną społeczność Belgii, Tomasz Kozak – realizator filmów w technice found footage. Pozostali artyści, których będzie można zobaczyć to: Lisl Ponger, Tim Sharp, Yinka Shonibare, Janek Simon, Irene Murphy, Mike O’Shea i Bartłomiej Otocki.

Yinka Shonibare MBE „Odile and Odette”, 2005, dzięki uprzejmości Stephen Friedman Gallery, Londyn, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Yinka Shonibare MBE „Odile and Odette”, 2005, dzięki uprzejmości Stephen Friedman Gallery, Londyn, (źródło: materiały prasowe organizatora)

9. Bałtyckie Biennale Sztuki Współczesnej – Ciemna strona księżyca,
Wernisaż: 11 października 2012 roku
Czas trwania: Od 12 października 2012 roku do 13 stycznia 2013 roku
Muzeum Sztuki Współczesnej,
Oddział Muzeum Narodowego
ul. Staromłyńska 1
Szczecin

Dodaj komentarz