• 2012-10-05

Obława od października w kinach

Od 19 października na ekranach kin będzie można obejrzeć film Obława w reżyserii Marcina Kryształowicza.

„Obława” – plakat promujący (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Obława” – plakat promujący (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

W mrocznych czasach losy dwóch mężczyzn i dwóch kobiet splączą się w nieprzewidywalnej intrydze, w której każda postać skrywa mroczną tajemnicę, a zdrada objawi wszystkie swoje zaskakujące oblicza…

Świetne kino wojenne, mocne i drapieżne – tak zachodnie media piszą o thrillerze Obława, po pokazach filmu w ramach 36. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu. Uhonorowany w Gdyni Srebrnymi Lwami i nagrodą za montaż obraz Marcina Krzyształowicza znalazł się elitarnym gronie 16 najlepszych filmów z całego świata, które walczyły w Montrealu o nagrodę główną w Konkursie Międzynarodowym.

Obława to opowieść o zdradzie i zemście, o winie, karze, poczuciu honoru i wierności. Nie ma tu martyrologicznego patosu i pomnikowego bohaterstwa. Są za to krwiste postacie i mocna intryga.
– Marcin Krzyształowicz, scenarzysta i reżyser

Jak zaznaczają twórcy filmu, Obława ukazuje prawdziwe oblicze okupacji z perspektywy partyzanta, który zmaga się nie tylko z Niemcami, ale także zdrajcami w polskich szeregach i – co najtrudniejsze – własną, mroczną przeszłością. Jak zapewnia obsadzony w głównej roli Marcin Dorociński – laureat nagrody dla najlepszego aktora na Gdynia Film Festival za występ w Róży: Obława to niezwykła historia o sile i słabości charakteru zwykłych ludzi. Scenariusz Marcina Krzyształowicza jest bardzo inspirujący, bez trudu uruchomił moją wyobraźnię.

U boku Dorocińskiego, w zaskakującej i zrywającej z dotychczasowych wizerunkiem aktora roli czarnego charakteru, wystąpił Maciej Stuhr (nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za 33 sceny z życia i Przedwiośnie), a jego filmową żonę gra specjalistka od błyskotliwych, charakterystycznych kreacji Sonia Bohosiewicz (Wojna polsko-ruska, Rezerwat, 80 milionów). Ważnymi uczestnikami wielopiętrowej rozgrywki między głównymi bohaterami są Pestka (Weronika Rosati, w kreacji skrajnie odmiennej od jej aktorskiego emploi) i porucznik Mak (Andrzej Zieliński).

Obława
Scenariusz i reżyseria: Marcin Kryształowicz
Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak
Obsada: Marcin Dorociński, Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Weronika Rosati, Andrzej Zieliński
W kinach od 19 października 2012 roku

Dodaj komentarz