Wystawa plenerowa La Défense à Poznań

Od 2 do 21 października na Placu Andersa w Poznaniu można oglądać plenerową wystawę fotografii La Défense à Poznań prezentująca największą dzielnicę biznesu w Europie – podparyską La Défense.

„La Defense a Poznań”,  fot. Joanna Szefer (źródło: materiały prasowe organizatora)

„La Defense a Poznań”, fot. Joanna Szefer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa została zorganizowana z okazji otwarcia nowoczesnego kompleksu biurowego Andersia Business Centre, inwestycji Von Der Heyden Group i Miasta Poznania. Składa się z około 100 zdjęć dzielnicy La Défense na 42 planszach w formacie 120 x 180cm.

W 2008, La Défense, futurystyczna dzielnica, znajdująca się w podparyskim departamencie Hauts-de-Seine, obchodziła swoje pięćdziesięciolecie. La Défense jest jednym z największych centrum biznesu w Europie. Spełnia ona także rolę ośrodka handlowego, wystawienniczego i rozrywkowego.

Urbanistyczne zagospodarowanie La Défense, której głównym elementem jest rozdzielenie poziomu komunikacji pieszej i samochodowej, wzbogacone zostało w latach 1958 – 2008, interesującymi realizacjami architektonicznymi, w tym, m.in.: CNIT’em z 1958 roku autorstwa architektów: Camelot, De Mailly i Zehrfuss ; Wieżą Total 1985 architektów: Saubota, Julliena, Menkesa, Webba i Zerafa; Wieżą EDF 2001 architektów: Peia i Saubota. Najsławniejszy, jak dotychczas, obiekt La Défense to Wielki Łuk – La Grande Arche z 1989 roku autorstwa Otto von Spreckelsena, stojący na linii będącej przedłużeniem Paryskiej Osi Historycznej, zaczynającej się od Luwru a kończącej się na Łuku Triumfalnym.

Interesująca architektura, jak również urbanistyczne zagospodarowanie tej części paryskiego przedmieścia, które w dalszym ciągu się rozbudowuje, jest doskonałym tematem na dialog pomiędzy dynamiczną dzielnicą La Défense, a przeobrażającymi się w dniu dzisiejszym polskimi miastami.

La Défense à Poznań
Plenerowa wystawa fotografii
2-21 października 2012 r.
Plac Andersa
Poznań

Dodaj komentarz