• 2012-10-04

Zbliża się Różewicz Open Festiwal 2012

7 października w Radomsku rozpocznie się kolejna odsłona Różewicz Open Festiwal pod hasłem Nauka chodzenia. Wydarzenie to promuje twórczość braci Różewiczów poprzez spektakle teatralne, projekcje filmowe, konkursy, warsztaty i spotkania.

„Kartoteka” Teatr Dzieci Zagłębia z Będzina (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kartoteka” Teatr Dzieci Zagłębia z Będzina (źródło: materiały prasowe organizatora)

Różewicz Open Festiwal jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce, które odbywa się w szczególnym miejscu – Radomsku, o którym Tadeusz Różewicz powiedział (…) Magicznym naprawdę jest miasto, miasteczko,wieś, właściwie każda miejscowość, gdzie człowiek przyszedł na świat(…) Dla mnie to jest Radomsko(…), a Stanisław Różewicz rozpoczął swoją filmową drogę zasiadając w fotelu ukochanego kina – Kinemy. To właśnie tutaj budziły się marzenia o sztuce i ideały trzech wyjątkowych i niezwykłych artystów: Janusza i Tadeusza – poetów oraz Stanisława – reżysera.

Tegoroczna edycja Festiwalu przebiegać będzie pod hasłem Nauka chodzenia, zaczerpniętego z tytułowego wiersza tomiku poezji Tadeusza Różewicza – swoistego drogowskazu dla poszukujących, w którym wielki poeta pisze: (…)zacznij od początku/zacznij jeszcze raz mówił do mnie/naukę chodzenia/naukę pisania/myślenia(…). Festiwalowe przedsięwzięcia zostały zaplanowane w sposób jak najbardziej oddający jego ideę przewodnią, stając się jednocześnie inspiracją dla młodych twórców.

Głównym miejscem wydarzeń będzie Miejski Dom Kultury, na scenie którego zaprezentowane zostaną spektakle na podstawie tekstów Tadeusza Różewicza – Grupa Laokoona, Stara kobieta wysiaduje, Śmieszny staruszek, Przyj dziewczyno przyj, Kartoteka, Białe małżeństwo, a także spektakle telewizyjne Rajski Ogródek i Złowiony – rekonstrukcje.

Rozstrzygnięty zostanie Konkurs Poetycki im. najstarszego z braci – zamordowanego przez Gestapo – Janusza Różewicza, na który w tym roku wpłynęła rekordowa ilość zgłoszeń, także spoza Polski. Prezentowane też będą filmy w reżyserii Stanisława Różewicza – Kinema i Żywe obrazy, będący wspomnieniem i refleksją związaną z pięćdziesięcioleciem pracy w filmie.

Podczas festiwalu odbędzie się promocja najnowszej książki Pawła Różewicza Było minęło. W kuchni i na salonach X Muzy wydawnictwa Iskry, która zawiera wspomnienia Stanisława Różewicza przedstawiające sylwetki przyjaciół i współpracowników, historię powstawania filmów, podróże zagraniczne, świat festiwali filmowych, zmagania z cenzurą i peerelowską rzeczywistością. Postać Tadeusza Różewicza zaprezentowana zostanie natomiast w dokumencie Piotra Lachmanna Tadeusz Różewicz: Twarze. Film kręcony był na przestrzeni 30 lat podczas prywatnych i publicznych spotkań z Tadeuszem Różewiczem.

Jury III OKP im. J.Różewicza – I.Kaczmarczyk, D.Koman, B.Zadura (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jury III OKP im. J.Różewicza – I.Kaczmarczyk, D.Koman, B.Zadura (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po raz pierwszy odbędzie się także ogólnopolska konferencja naukowa Czytamy Różewicza organizowana przez Katedrę Literatury Polskiej XX i XXI w. Uniwersytetu Łódzkiego, na której o twórczości Tadeusza Różewicza dyskutować będą naukowcy z całej Polski.

Gośćmi festiwalu będą Paweł Woldan i Piotr Morawski, którzy podczas dwudniowych warsztatów pn. Akademia filmu przedstawią kulisy powstawania filmu i pracy reżysera. W Akademii teatru podstaw sztuki aktorskiej uczyć będą natomiast znani aktorzy teatralni i filmowi – Przemysław Bluszcz i Aldona Struzik. Interpretację fragmentów klasycznych tekstów Tadeusza Różewicza przedstawi znany aktor teatralny i filmowy, dziekan Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi – Bronisław Wrocławski, a o dramaturgii Różewicza i jego wpływie na młodych twórców, dyskutować będą młodzi reżyserzy podczas panelu dyskusyjnego Różewicz inspiracją dla młodego teatru.

O twórczość braci Różewiczów podczas otwartego spotkania Rozmowa na dobry początek opowiadał będzie natomiast znany aktor teatralny i filmowy Jerzy Radziwiłowicz. Festiwal zakończy czytanie performatywne twórczości poetyckiej Tadeusza Różewicza w reżyserii Anny Wieczur – Bluszcz.

6. Różewicz Open Festiwal 2012
Od 7 do 15 października 2012 roku
Miejski Dom Kultury w Radomsku
Radomsko

Dodaj komentarz