• 2012-10-04

LabSen: laboratorium zmysłów w CSW Znaki Czasu w Toruniu

25 października zostanie zainaugurowany nowy design interdyscyplinarnej i edukacyjnej przestrzeni w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu autorstwa Ernesto Neto, jednego z czołowych brazylijskich artystów. Nowa przestrzeń uzyskuje również nową nazwę – LabSen: laboratorium zmysłów.

Circleprototemple…!, 2010, widok instalacji, Hayward Gallery, London, dzięki uprzejności Ernesto Neto, Tanya Bonakdar Gallery, New York, i Galeria Fortes Vilaça, São Paulo, zdjęcie: Steve White (źródło: materiały prasowe)

Circleprototemple…!, 2010, widok instalacji, Hayward Gallery, London, dzięki uprzejności Ernesto Neto, Tanya Bonakdar Gallery, New York, i Galeria Fortes Vilaça, São Paulo, zdjęcie: Steve White (źródło: materiały prasowe)

Widzenie i zmysły są fundamentalne dla poznawania świata, a powinny być one jeszcze bardziej istotne dla podejścia do sztuki. Szczególnie zaś do sztuki Ernesto Neto, który stara się poszerzać percepcję poprzez wykroczenie poza wizualność i dotarcie do wszystkich innych zmysłów. Jest to sztuka, która powinna być dotykana, wyczuwana, wąchana czy próbowana. Na podstawie tych przesłanek, Ernesto Neto stworzył specjalny projekt dla wielofunkcyjnej, edukacyjnej przestrzeni toruńskiego CSW. Projekt Labsen stanie się zatem rodzajem otwartej przestrzeni dla interdyscyplinarnych projektów, w których dochodzić do głosu będą na przemian różne formy artystycznego wyrazu i różne sposoby doświadczania sztuki i jej zawartości. Sztuka wizualna i sztuka performance, muzyka i taniec, teoria sztuki i literatury będą tylko niektórymi z elementów tej dynamicznej i wielofunkcyjnej przestrzeni, która zamierza funkcjonować jako swego rodzaju laboratorium zmysłów, lub w innym (nowym) ujęciu: LabSen.

Ernesto Neto tworzy fascynujące otoczenie, w którym zmienia się relacja między ciałem a przestrzenią. Jego praca, wyrażona w dualizmach takich jak mikrokosmos / makrokosmos, pierwotne / futurystyczne, organiczne / syntetyczne, zmysłowe / duchowe, dostarcza wszechstronne percepcyjne doświadczenie. Pobudza zmysły i obala koncepcje ograniczeń czy granic, których Neto nigdy nie postrzega jako przeszkody, lecz zawsze jako obszar kontaktu, jedności i interakcji. To zawsze krucha granica, otwarta na wzajemne przenikanie się jednostki i świata, to próg wrażliwy niczym skóra, który prowokuje nas do myślenia przez pory oraz dostrzeżenia, iż jak mówi sam artysta, doznania i emocje stanowią jedyną rzeczywistość ludzkiej komunikacji.

Spoczywając na tych założeniach, praca Neto działa niczym silny bodziec popychający do przemyślenia swojego miejsca w świecie, który coraz bardziej brnie w kierunku ekstremalnej formy materializmu, gdzie zaciera się znaczenie słów takich jak jednostka, społeczność, wolność czy różnorodność. Zatem jego prace nie usiłują otworzyć jedynie tych kanałów, przez które możemy poczuć żywy puls natury, ale otwierają przede wszystkim te, w których eksperymentuje się z nowymi formami komunikacji oraz relacji interpersonalnych. Toteż projektancka interwencja artysty w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu jest idealnym punktem startowym dla nowego zestawu interdyscyplinarnych i edukacyjnych programów.

Laboratorium zmysłów – nowe środowisko zaprojektowane przez Ernesto Neto – będzie funkcjonować jako przestrzeń otwarta na wszelkiego rodzaju działania związane ze sztuką oraz edukacją. Miejsce to, dedykowane lokalnej społeczności oraz młodym toruńskim odbiorcom sztuki, będzie reprezentować otwartość, plastyczność, zabawę, przytulność, prostotę oraz komfort w ramach różnych eksperymentalnych programów i wydarzeń: koncertów i projekcji filmowych, wykładów oraz dyskusji, warsztatów dla dzieci, młodzieży i studentów oraz lekcji sztuki dla osób w każdym wieku.

LabSen: laboratorium zmysłów, proj. Ernesto Neto
Od 25 października 2012 r.
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Toruń

Dodaj komentarz