• 2012-10-04

Jastrubczak i Kaczmarek w Warszawie

Od 8 października w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie będzie można oglądać wystawę duetu Krzysztofjastrubczakłukaszkaczmarek zatytułowaną Martwa natura. Otwarcie ekspozycji odbędzie się w ramach Bank Pekao Project Room.

Krzysztofjastrubczakłukaszkaczmarek, „Martwa natura” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztofjastrubczakłukaszkaczmarek, „Martwa natura” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Duet Krzysztofjastrubczakłukaszkaczmarek zabierze publiczność w sentymentalną podróż do końca lat 80. i początków 90., na który to okres przypadało dzieciństwo obu artystów. W ramach Project Roomu artyści zrealizują instalację zatytułowaną Martwa natura. To wyprawa do czasów narodzin konsumpcjonizmu i jednocześnie próba jego rewizji. W ciągu ostatnich dwudziestu lat świat przedmiotów, czyli tytułowa Martwa natura, zyskał znaczną wartość symboliczną. Co się stanie, gdy tej wartości go pozbawimy? – oto jedno z pytań zadawanych przez Jastrubczaka i Kaczmarka.

Punktem wyjścia dla projektu jest ich praca wideo Buchbuch osadzona w estetyce telewizyjnej końca lat 80. i początków 90. To czas dzieciństwa Jastrubczaka i Kaczmarka, a także całego pokolenia właśnie wchodzącego w dorosłość. Ten charakterystyczny klimat artyści przenieśli na kilka performance’ów dokumentowanych kamerą VHS. Będzie można je zobaczyć na 52-calowym telewizorze projektowym z lat 80. Na kolejne elementy instalacji składają się wideo-materiał reklamy supermarketu, a także billboard na trasie Kraków-Wrocław, który artyści wykupili na potrzeby projektu.

Grupa artystyczna Krzysztofjastrubczakłukaszkaczmarek została utworzona w 2010 roku w Krakowie przez Łukasza Jastrubczaka i Krzysztofa Kaczmarka. Duet działa w obszarze wideoperformance’u oraz rzeźby.

Łukasz Jastrubczak urodził się w 1984 roku w Zielonej Górze. Artysta wizualny. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Wrocławiu. Dyplom uzyskał w 2009 roku. Gra na perkusji w zespołach Ślina i Stefan Gierowski oraz na keyboardzie w zespole Zima. Mieszka i pracuje w Krakowie. Jego wystawy indywidualne można było zobaczyć m.in. w CSW Kronika w Bytomiu, Art in General w Nowym Jorku, BWA Zielona Góra, Galerii Pies w Poznaniu. Brał udział w wystawach zbiorowych m.in. w CSW Zamku Ujazdowskim w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie czy Museum Quartier w Wiedniu. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Krzysztof Kaczmarek urodził się w 1983 w Blachowni. Artysta wizualny i filmowiec. Studiował Nawigację na Akademii Morskiej w Gdyni (2003-2006) i Grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Wiedniu. Dyplom uzyskał w 2009 roku. Współtworzył galerię Artpol w Krakowie. Jego pełnometrażowy debiut filmowy Pompenzuballen miał premierę na festiwalu Era Nowe Horyzonty w 2010 roku. Mieszka i pracuje w Wiedniu.

Krzysztofjastrubczakłukaszkaczmarek, Martwa natura
Bank Pekao Projekt Room
Wernisaż: 8 października 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 21 października 2012 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
Warszawa

Kurator: Ewa Gorządek

Dodaj komentarz