• 2012-10-04

Festiwal Designu i Kreatywności dla Dzieci w Concordia Design

Od 13 do 14 października w Concordia Design w Poznaniu potrwa druga edycja Festiwalu Designu i Kreatywności Dla Dzieci.

Festiwal Designu i Kreatywności dla Dzieci w Concordia Design (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Designu i Kreatywności dla Dzieci w Concordia Design (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie wystawa-instalacja, do której trzeba zajrzeć, by spotkać bohaterów książki S.Z.T.U.K.A, laboratorium testowania zabawek i innych przedmiotów zaprojektowanych dla najmłodszych, kilkanaście warsztatów rozwijających kreatywność dzieci i tworzenie interaktywnej galerii, studio radiowe oraz strefa chill-out z muzyką i audiobookami, dla najmłodszych spektakle teatralne, dla rodziców wykłady z zakresu psychologii wychowania oraz specjalne menu dziecięce w restauracji i kiermasz zabawek, książek, innych potrzebnych rzeczy.

Pierwszą edycję Festiwalu Designu i Kreatywności Dla Dzieci Concordia Design zorganizowała w czerwcu tego roku i było to zarazem pierwsze w Polsce wydarzenie w całości poświęcone projektowaniu dla najmłodszych w różnych aspektach od czasu wolnego, zabawę, przedmioty wyposażenia wnętrz, po książki. Przez dwa dni trwania Festiwalu Concordię odwiedziło ponad 1600 dzieci. Ogromne zainteresowanie jakie towarzyszyło pierwszej edycji, zmobilizowało organizatorów do przygotowania kolejnej jeszcze w tym roku.

Celem październikowego wydania jest uwrażliwienie rodziców na wybór wydarzeń, aktywności czy przedmiotów dla dzieci, które rozwijają naturalną kreatywność najmłodszych, budzą ich talenty i obok przyjemnej rozrywki edukują. Dlatego o dobrym projektowaniu organizatorzy mówią testując, bawiąc się, doświadczając, tworząc.

Program II edycji Festiwalu został podzielony na kilka stref:

  • Zaglądaj – Dzieci i rodzice będą oglądać, a raczej zaglądać do wystawy S.Z.T.U.K.A, przygotowanej przez Wydawnictwo Dwie Siostry z okazji premiery książki Sebastiana Cichockiego, o tym samym tytule. Czarne tajemnicze kubiki, do których zagląda się przez specjalne otwory, sprawiają, że ukryte we wnętrzu ilustracje Aleksandry i Daniela Mizielińskich z książki S.Z.T.U.K.A  zyskują nowy wymiar, a znane postaci ożywają dzięki przestrzennej instalacji. Efektowna grafika zmienia się w miniaturowy teatr światła i cienia. To pierwsza tego typu wystawa w Polsce.
  • Testuj – Wychodząc z założenia, że dzieci są najlepszymi krytykami, podczas Festiwalu będzie działała przestrzeń-laboratorium, w którym producenci zabawek, mebli dziecięcych i akcesoriów oddadzą swoje produkty do testowania. Dla dzieci będzie to wyjątkowa okazja, żeby bezkarnie pisać po meblach, sprawdzić jakie tortury potrafią znieść klocki, czy fotel samochodowy przystosowany jest do trudów podróży.
  • Baw się – W specjalnej strefie kreatywnej dzieci będą mogły uczyć się projektowania i bawić się m.in.: zrobić mydło o dowolnym zapachu i kolorze, stworzyć własną kolorowankę, a następnie wydrukować ją w Concordia Print, zaprojektować swój własny kubek. Chętni będą mogli wziąć udział w profesjonalnej sesji fotograficznej.
  • Kreuj – Specjalnie na Festiwal powstał program kilkunastu warsztatów dla dzieci w wieku 2-11 lat o bardzo zróżnicowanych scenariuszach m.in. projektowanie domków nie tylko dla lalek, budowanie ulic ulubieńców, wysp Polinezji i najbardziej zakręconych budowli Lego. Dzieci będą projektować, produkować i fabrykować. Spotkają postaci z książek, zajrzą pod Kapelusze Krasnali i spróbują rozwikłać zagadkę właścicieli tajemniczej szafy.
  • Projektuj – Z prac, które powstawać będą na warsztatach w czasie Festiwalu, dzieci będą tworzyć interaktywną, zmieniającą się galerię.To jak będzie wyglądała zależeć będzie od kreatywności uczestników. Po każdych warsztatach dzieci uzupełniać ją będą o kolejne produkty-eksponaty. Same zadecydują, które z nich wyeksponują i w jaki sposób. Wykazać się będą musiały nie tylko zmysłem estetycznym, ale i umiejętnościami pracy w grupie oraz negocjacji.
  • Doświadczaj – Na najmłodszych uczestników Festiwalu (w wieku 1,5-5 lat) czekają spektakle Studia Teatralnego Blum. Pierwszego dnia festiwalu Hopek i Siupek wyczarują barwną miękką i przytulną rzeczywistość dziecięcej zabawy, natomiast drugiego dnia wspólnie z twórcami przedstawienia dzieci wyruszą do magicznej krainy dźwięków.
  • Poznawaj – W ramach II Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci odbędą się dwa wykłady z zakresu psychologii wychowania inaugurujące cykl Akademii Rodzica w Concordia Design. Tematem przewodnim będzie rozwój kreatywności u dzieci.
  • Odpocznij – Dla wszystkich nasyconych wrażeniami zaprojektowana zostanie strefa wypoczynku. Na dzieci i rodziców czekać będą wygodne pufy, książki oraz audiobooki z bajkami i wierszami. Relaks umili muzyka dla dzieci z eteru, czyli Baby Radio. A dla zainteresowanych tajnikami radia, powstanie mini studio, z którego będzie można nadawać prawdziwe wiadomości!
  • Kupuj – Tradycyjnie na Festiwalu odbędzie się kiermasz dobrze zaprojektowanych przedmiotów dla dzieci. Znajdą się tu produkty łączące estetykę z funkcjonalnością, które powstały dla dzieci czyli najbardziej wymagających odbiorców. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Będą lale, przytulanki, zabawki drewniane, poduszki, koce, piórniki, gadżety, książki, zabawki.

II Festiwal Designu i Kreatywności dla Dzieci
13-14 października 2012 r.
Concordia Design
Poznań

Dodaj komentarz