Moja pasja architektura – nowa książka Marka Kwiatkowskiego

Na początku października nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazała się książka prof. Marka Kwiatkowskiego pt. Moja pasja architektura.

Marek Kwiatkowski „Moja pasja architektura” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Marek Kwiatkowski „Moja pasja architektura” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Książka jest efektem wieloletnich poszukiwań, głównie w materiałach archiwalnych i stanowi uzupełnienie wydanego w 1954 roku dzieła Stanisława Łozy Architekci i budowniczowie w Polsce. Autor prezentuje blisko siedemdziesiąt nazwisk znanych i mniej znanych w rzemiośle architektonicznym połączonych z konkretnymi obiektami, wymienia też nazwiska budowniczych i techników sporządzających opisy.

Tytuł książki określa jej treść. W życiu swoim nieprzerwanym zainteresowaniem obdarzałem architekturą – dawną, polską, zwłaszcza okresu klasycyzmu. Książka, którą oddaję do rąk Czytelnika, jest efektem wieloletnich poszukiwań, głównie w materiałach archiwalnych. Trud ten mam zamiar kontynuować. Zatrzymać się i odpocząć byłoby ponad siły. Jeżeli los pozwoli…

– Prof. Marek Kwiatkowski

Część pierwsza książki jest ogólnym omówieniem spostrzeżeń, ustaleń i odkryć autora dotyczących atrybucji i datowania obiektów architektonicznych poszczególnych twórców, część druga, zatytułowana Katalog źródeł, zawiera fakty i hipotezy przeważnie pomijane lub rzadko uwzględniane w opracowaniach.

Moja pasja architektura
Marek Kwiatkowski

Dodaj komentarz