• 2012-10-02

SIC! 6. Festiwal Improwizacji Tańca

9 października w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski rozpocznie się SIC! 6. Festiwal Improwizacji Tańca.

SIC! 6. Festiwal Improwizacji Tańca (źródło: materiały prasowe organizatora)

SIC! 6. Festiwal Improwizacji Tańca (źródło: materiały prasowe organizatora)

Improwizacja konceptualna będzie tematem szóstej edycji festiwalu SIC!, który jest dedykowany improwizacji w tańcu i sztuce współczesnej. Improwizacja konceptualna to tytuł stworzony na potrzeby tej edycji, bowiem pojęcie takie nie istnieje w używanych klasyfikacjach improwizacji. Mamy zatem improwizację strukturalną, tematyczną bądź tzw. czystą improwizację. Wydawać by się też mogło, że improwizacja konceptualna – bardziej od konceptu niż konceptualizmu – stanowi sprzeczność samą w sobie, skoro źródło słowa improvidus oznacza niemożliwy do przewidzenia, a koncept, koncepcja – trafny, szybko nasuwający się pomysł urzeczywistnienia, projekt.

Jednak, co pokazują prace artystów zaproszonych na festiwal, koncepcja i konceptualne podejście do improwizacji jest jedną ze ścieżek twórców-improwizatorów. Zobaczymy prace twórców, którzy wpisali się na trwałe w historię tańca współczesnego XX – go wieku. Ich prace są bardzo konceptualne i analityczne, jednocześnie improwizacja jest cały czas obecna w ich twórczości – jest ważna i niezbędna. Przyjrzymy się, jak powstaje spektakl improwizowany – w całości lub częściowo, jak powstaje cała architektura spektaklu z elementów takich jak ruch, taniec, czas, przestrzeń, muzyka, myśl, temat, założenie.

I co najważniejsze w spektaklu improwizowanym, będziemy uczestniczyć we fragmencie życia, odnajdowanym i tworzonym na naszych oczach, w szczerym i intymnym spotkaniu.

Program: 

  • 9 października, godz. 18.00 – Otwarcie wystawy, filmy Lectures from Improvisation Technology oraz Solo w wykonaniu Williama Forsythe’a
  • 9 października, godz. 19.00 – Spektakl dd.mm.rrrr., Ilona Trybuła (taniec), dj Lenar(gramofony, komputer), Lesław Dobrucki (zdjęcia)
  • 9 października, godz. 20.00 – Spektakl Replis, Clemence Coconier (taniec), Kasper Teodor Toeplitz (elektronika, komputer, kamera)
  • 10 października, godz. 19.00 – Kiedy punk był młody, Magda Ptasznik, Marzena Krzemińska, Simon Tangue
  • 10 października, godz. 20.00 – Zdarzenia Pracownia Fizyczna + SzaZa
  • 14 października, godz. 20.00 – Spektakl Improvisation, Boris Charmatz (taniec), Meder ic Collignon (kornet, trabka, głos)

SIC! 6. Festiwal Improwizacji Tańca
Od 9 do 14 października 2012
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Warszawa

Dodaj komentarz