• 2012-10-02

Wystawa poznańskiego designu w Parlamencie Europejskim

Od 1 do 5 października w Parlamencie Europejskim w Brukseli będzie można oglądać Perspective_s from Poznan – wystawę mebli i przedmiotów użytkowych zaprojektowanych przez artystów z Poznania.

Wystawa poznańskiego designu w Parlamencie Europejskim (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa poznańskiego designu w Parlamencie Europejskim (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mediolan, Berlin, a teraz Bruksela. Poznański design podbija Europę. W dniach od 1 do 5 października w Parlamencie Europejskim odbędzie się wystawa mebli i przedmiotów użytkowych zaprojektowanych przez artystów z Poznania. Na wystawę zaprasza Miasto Poznań. Stolica Wielkopolski to miasto, w którym realizowanych jest wiele projektów z dziedziny designu.

Miasto Poznań wspiera kreatywność młodych ludzi, czego efektem są dwa konkursy zorganizowane dla poznańskich projektantów. Podczas Designedforpoznan.pl – meble miejskie dla Poznania i Designedinpoznan.pl – koncept  wdrożenie wyłoniono laureatów, których prace złożyły się na wystawę Perspective_s from Poznan, którą w pierwszych dniach października będzie można zobaczyć w Parlamencie Europejskim.

Klimat wystawy potwierdza silną tendencję rozwojową poznańskiego designu i jednocześnie jest namiastką dużego potencjału lokalnych projektantów. Pokolenie projektantów, którzy wspólnie z miastem realizują wystawę Perspective_s to artyści, którzy w świadomy sposób kreować będą w najbliższych latach wizerunek polskiego designu rozwiązującego indywidualne problemy i proponujące światu uniwersalne rozwiązania
– Ryszard Grobelny, prezydent Poznania

Wystawa jest częścią Brussels Design September, który odbywa się w stolicy Europarlamentu od 22 do 29 września. Jej pobyt w Brukseli to zarazem część europejskiego tournée zwycięskich projektów. Po udanej prezentacji w Temporary Museum for New Design w Mediolanie oraz w Hauptbanhof podczas DMY Berlin 2012 poznańscy młodzi projektanci zaprezentują swoje prace w Parlamencie Europejskim. Oficjalne otwarcie odbędzie się 2 października, o 18.30.

Podczas wystawy będzie można zobaczyć projekty stworzone po to, aby wzbogacić przestrzeń miejską, ale i takie, które ułatwiają codzienną egzystencję. Odwołują się one do podstawowej funkcji designu, która ma na celu podniesienie komfortu życia codziennego w połączeniu z przyjemnością wizualną, jaką daje zaprojektowany przedmiot. Dlatego też na wystawie znalazły się między innymi: Electricity – miejska ławka wykonana z ciepłego betonu, z wmontowanym systemem, który umożliwia ogrzanie i suszenie siedziska w deszczowe dni oraz portem usb, który pozwala naładować telefon czy laptopa; Rozgrzej Rączki – przyrząd montowany w przestrzeni miasta umożliwiający ogrzanie rąk w mroźne dni, Hubek – siedzisko miejskie przypominające kształtem hubę, wyrastające w różnych najmniej oczekiwanych miejscach – na ścianach i płotach – zastępujące tradycyjne miejskie ławki oraz Spaghetti Monster – przybornik biurkowy, wykonany przy użyciu materiału odpadowego.

Poznań od lat konsekwentnie buduje swój wizerunek miasta przyjaznego designowi. Bliskie sąsiedztwo Berlina sprawia, że zachodnie, nowoczesne trendy w dziedzinie projektowania przenikają się z poznańską tradycją, co sprawia, że powstaje tam wiele interesujących projektów z dziedziny designu. To właśnie w Poznaniu rozwija się pierwsze w Polsce centrum designu i kreatywności dla biznesu Concordia Design, zaś  dwie uczelnie wyższe edukują studentów wzornictwa. Działa tam także międzynarodowa wyższa szkoła projektowania School of Form.

Perspective_s from Poznan
1-5 października 2012 r.
Parlament Europejski
Bruksela

Kurator: wystawy: Mateusz Wróblewski

Dodaj komentarz